Subiect "cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial" Deschis de CONSTANTINESCU CLAUDIA la data: 07/08/2013 12:51pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: CONSTANTINESCU CLAUDIA la data: 07/08/2013 12:51pm
Gen:F
Data nasterii:26.09.1958
Stagiul de cotizare:37 ANI SI 5 LUNI
Alte date:7 ANI SI 6 LUNI DE GRUPA A 2-A
Intrebare:BUNA ZIUA! AS DORI SA IMI SPUNE-TI CAND AS PUTEA SA IES LA PENSIE ANTICIPATA SAU ANTICIPATA PARTIAL. MENTIONEZ FAPTUL CA AM SI 3 COPII. VA MULTUMESC!
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/09/2013 2:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 2 luni.
Pentru un stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 2 luni adica din 26 noiembrie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 26 noiembrie 2014.
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: CONSTANTINESCU CLAUDIA la data: 07/09/2013 12:39pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 26 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 7 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 9 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 39 ani si 2 luni.
Pentru un stagiul de 7 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si puteati sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 2 luni adica din 26 noiembrie 2018.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 26 noiembrie 2014.
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: CONSTANTINESCU CLAUDIA la data: 07/09/2013 12:46pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC PENTRU RASPUNS ,DAR M-AR INTERESA DACA MA INCADREZ SA IES IMEDIAT LA PENSIE ANTICIPATA PARTIALA SI CAT AR FI DIMINUAREA FATA DE CEA ANTICIPATA. ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC FRUMOS!
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/10/2013 1:11am
Pensia anticipata partiala se poate obtine in aceleasi conditii de varsta ca cea anticipata, cu o anticipare de maxim 5 ani fata de varsta standard de pensionare, adica in cazul dv la varsta de de 56 ani si 2 luni
In concluzie nu puteti iesi imediat la pensie ci cel mai devreme cu pensie anticipata in 26 noiembrie 2014.
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: CONSTANTINESCU CLAUDIA la data: 07/11/2013 5:20am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua.Va multumesc pt raspunsurile primite.In momentul de fata,starea mea de sanatate e mai precara si as dori sa stiu,daca as ramane acasa ce contributii ar mai trebui sa platesc catre stat, tinand cont ca am vechime 37 ani.Este suficient sa platesc doar CAS?Va multumesc mult.Astept raspunsul d-voastra.
Re: cand pot iesi la pensie anticipata sau anticipat partial
Scris de: la pensie la data: 07/12/2013 3:10am
Daca facem o recapitulare putem preciza :
- Aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani si 2 luni adica in 26 noiembrie 2019 fara a mai contribui cu nimic la Casa de pensii
- Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 % la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 26 noiembrie 2014 fara a mai contribui cu nimic la Casa de pensii
- Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata dupa varsta de 56 ani si 2 luni adica dupa 26 noiembrie 2014 atunci cand va completati stagiul de cotizare cu 1 an si 9 luni si realizati stagiul de cotizare de 39 ani si 2 luni. Pentru a completa stagiul de cotizare trebuie sa incheiati cu Casa de pensii un contract de asigurare sociala in cadrul caruia platiti o contributie lunara. Este bine sa platiti contributia lunara minima care se stabileste in fiecare an. In anul 2013 aceasta s-a stabilit la 245 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1