Subiect "PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA" Deschis de RODICA la data: 07/10/2013 11:14am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: RODICA la data: 07/10/2013 11:14am
Gen:F
Data nasterii:1 AUGUST 1958
Stagiul de cotizare:32 ANI
Alte date:studii superioare la zi de 3 ani; stagiu de cotizare in cond de handicap accentuat -nevazator in perioada 1991- 2000 luat in evidenta si la CASA DE PENSII ;lucrul in grupa II de munca : 6 ani -TESA (80%)
Intrebare:la ce virsta pot beneficia de pensnie de limita de virsta
Re: PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 07/11/2013 2:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 01 octombrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor acorda reducerea varstei de pensionare si a stagiului complet de cotizare pentru persoanele cu handicap numai daca au dobandit starea de handicap inainte de inceperea activitatii.
Pentru stagiul de 6 ani lucrat in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa) beneficiati de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru studii universitare si realizati un stagiu de cotizare total de 36 ani si 6 luni.
Pentru un stagiul de 4 ani si 9 luni lucrat in gr II (se ia in calcul procentul lucrat in grupa) echivalat cu conditii deosebite, nu se acorda reducerea varstei de pensionare deoarece acest stagiu este sub 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 01 octombrie 2014.
Re: PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: rodica la data: 07/11/2013 2:22am
Gen:f
Data nasterii:01.08.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:handicap din copilarie
Intrebare:Am certificat de handicap la CASA DE PENSII care atesta handicapul din copilarie .
Re: PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 07/11/2013 3:23am
Daca aveti certificat de handicap accentuat care atesta ca acesta este preexistent calitatii de asigurat (inaintea studiilor universitare) aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare adica pensionarea cu pensie pentru limita de varsta imediat si reducerea stagiului complet de cotizare cu o treime adica la 20 ani, 10 luni si 10 zile.
Re: PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: RODICA la data: 07/11/2013 8:35am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:PESTE 32 DE ANI
Alte date:CERTIFICAT DE HANDICAP ACCENTUAT , IN PERIOADA 1999- 2000 , IN CARE ESTE MENTIONAT DOBANDIREA DIN COPILARIE A HANDICAPULUI.
Am renuntat la decizia de pensie de limita de virsta in 2000 pe acest criteriu si am continuat activitatea pana acum.Din 2000 insa , nu mai am certificat de handicap accentuat ci mediu.Mi se refuza mentiunile necesare pt pensie limita de virsta , adica :definitiv, din copilarie , asa cum erau certificatele din perioada 1999 - 2000.
Intrebarea mea este: avad certificat accentuat doar pe perioada 1999 - 2000 , iar din 2000 nu mai am accentuat , cum se calculeaza limita de virsta pt pensie? Se mai tine cont de perioada 1999- 2000?
Cand am dreptul la pensie limita de virsta daca la acest moment am peste 35 de ani de cotizatie(inclusiv facultatea) si 33 de ani vechime?Cum se tine cont de anii cat am beneficiat de certificat de handicap accentuat?
Multumesc
Intrebare:
Re: PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA
Scris de: la pensie la data: 07/12/2013 2:23am
Situatia prezentata de dv continua sa fie confuza si noi nu putem sa va prezentam decat prevederile legale iar incadrarea dv in aceste prevederi nu o putem face noi ci numai functionarii Casei de pensii.
Art 58 din legea pensiilor 263/2010 prevede ca: Persoanele cu handicap accentuat care au realizat in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat un stagiu de cotizare de cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare (in cazul dv20 ani, 10 luni si 10 zile) au dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 10 ani.
Art 43 din normele de aplicare ale legii pensiilor aprobate prin HG 257/2001 prevede ca : Pentru a beneficia de prevederile art 58 din legea pensiilor trebuie facuta dovada acestui statut cu un certificat care sa contina urmatoarele informatii :
- data dobandirii handicapului
- gradul de handicap
- nerevizuibil
- sa aiba mentiunea ca certificatul a fost emis pentru aplicarea art 58 din legea pensiilor.
Dv ne cereti sa va precizam daca va incadrati in aceste prevederi. Noi apreciem ca dupa situatia descrisa de dv nu va incadrati, dar aprecierea noastra nu are decat rol informativ ceiace conteaza este aprecierea functionarilor Casei de pensii.
Nu ati precizat daca dupa anul 2000 a fost modificat gradul de handicap in mediu sau certificatul a fost anulat.
Daca gradul de handicap s-a schimbat in mediu si puteti prezenta un certificate de handicap mediu si ati lucrat un stagiu de cotizare de 31 ani si 2 luni in conditii de handicap preexistent puteti beneficia de reducerea varstei de pensionare tot cu 10 ani conform aceluiasi art 58 din legea pensiilor si va puteti pensiona imediat cu pensie pentru limita de varsta.
Daca mai vreti sa continuati cu mesajele deschideti un mesaj nou pentru a nu produce perturbari in blocarea forumului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1