Subiect "pensie limita de virsta" Deschis de nicolae la data: 07/10/2013 11:26am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita de virsta
Scris de: nicolae la data: 07/10/2013 11:26am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:35
Alte date:STUDII SUPERIOARE LA ZI -5 ANI; stagiu de cotizare in cond de handicap mediu 1 an(handicap din copilarie)
Intrebare:cand pot beneficia de pensie limita de virsta
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/11/2013 2:23am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Actuala lege a pensiilor acorda reducerea varstei de pensionare pentru persoanele cu handicap mediu numai daca au dobandit starea de handicap inainte de inceperea activitatii si au realizat stagiul de 35 ani in conditii de handicap..
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 45 %, la varsta de 60 ani.
Re: pensie limita de virsta
Scris de: nicolae la data: 07/11/2013 2:33am
Gen:M
Data nasterii:01.05.1952
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:AM DOBANDIT CERTIFICATUL DE HANDICAP, IN 2012.Pe certificat este mentionat HANDICAP DIN ADOLESCENTA .
Daca la urmatoarea revizuire , solicit odata cu revizuirea , mentiunea in certificat ca sa fie inscris : conf legii 263/2010 definitiv si deasemenea mentiunea ca handicapul este din adolescenta, adica ibnainte de inceperea activitatii ......cand pot iesi la pensie de limita de virsta?
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/11/2013 3:22am
Daca aveti certificat de handicap accentuat care atesta ca acesta este preexistent calitatii de asigurat (inaintea studiilor universitare) aveti dreptul la reducerea cu 10 ani a varstei standard de pensionare adica pensionarea cu pensie pentru limita de varsta imediat
Re: pensie limita de virsta
Scris de: nicolae la data: 07/11/2013 8:26am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:35
Alte date:CERTIFICAT DE HANDICAP MEDIU , IN CARE SE MENTIONEAZA DOBANDIREA LUI IN ADOLESCENTA
Intrebare:AM SCRIS IN PRIMUL MESAJ CA ESTE VORBA DE HANDICAP MEDIU.
VA ROG SA IMI PRECIZATI IN ACEST CAZ , CU PESTE 35 DE ANI DE COTIZARE , CAND AM DREPT LA LIMITA DE VIRSTA
Re: pensie limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 07/12/2013 2:25am
Daca la dosarul de pensie puteti prezenta un certificat care sa precizeze :
- data dobandirii handicapului (adolescenta este un termen prea general)
- gradul de handicap
- nerevizuibil
- sa aiba mentiunea ca certificatul a fost emis pentru aplicarea art 58 din legea pensiilor.
Si daca ati lucrat un stagiu de cotizare de 35 ani in conditii de handicap mediu preexistent calitatii de asigurat atunci aveti dreptul la pensionarea imediata cu pensie pentru limita de varsta.
Daca mai vreti sa continuati cu mesajele deschideti un mesaj nou pentru a nu produce perturbari in blocarea forumului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1