Subiect "Cumulare pensie anticipata partial cu venit contract agent retinere la sursa" Deschis de eliza la data: 07/11/2013 11:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Cumulare pensie anticipata partial cu venit contract agent retinere la sursa
Scris de: eliza la data: 07/11/2013 11:31am
Gen:
Data nasterii
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Pot cumula pensia anticipata partial cu veniturile realizate din comisioane vanzari produse conform contract agent in regim de retinere la sursa?
Mentionez ca aceste venituri nu sunt sigure. Pot fi obtinute lunar sau nu, in functie vanzari si platile efectuate de clienti.
Va multumesc.
Re: Cumulare pensie anticipata partial cu venit contract agent retinere la sursa
Scris de: eliza la data: 07/12/2013 4:56am
eliza :
Gen:
Data nasterii
Stagiul de cotizare:
Alte date: completare detalii.
Intrebare:
Pot cumula pensia anticipata partial cu veniturile realizate din comisioane vanzari produse conform contract agent?
"Contributiile se retin la sursa: CAS 10%, CASS 5.5%, IMPOZIT 10% sau 16% la cerere. Anual depun la ANAF Declaratia pe venitul global."
Mentionez ca aceste venituri nu sunt sigure. Pot fi obtinute lunar sau nu, in functie vanzari si platile efectuate de clienti.
Va multumesc.
Re: Cumulare pensie anticipata partial cu venit contract agent retinere la sursa
Scris de: la pensie la data: 07/13/2013 7:48am
In cazul cand contractul prevede ca veniturile sa fie platite lunar conform art 118 din legea pensiilor 263/2010 nu puteti cumula pensia anticipata partial cu veniturile respective.
Totusi credem ca ar fi bine sa cereti informatii suplimentare si la Casa de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1