Subiect "Trecere la pensie la limita de varsta" Deschis de Maria la data: 07/18/2013 8:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Trecere la pensie la limita de varsta
Scris de: Maria la data: 07/18/2013 8:01am
Gen:feminin
Data nasterii:27. 09.1951
Stagiul de cotizare: 24 ani
Alte date: si 20 de ani invaliditate grad II
Intrebare: Din 2009 am iesit la pensie la limita de varsta.
La stagiul de cotizare se mai adauga vechime?
Se mai adauga ceva la pensie sau se mai ia cumva din ea?
Mai trebuie sa mai duc ceva acte la casa de pensii?
Cu respect,
Maria
Re: Trecere la pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 07/19/2013 2:22am
Calculul pensiei pentru limita de varsta dupa pensia de invaliditate se face astfel :
- Se elimina punctajul suplimentar acordat pentru stagiul potential acordat prin decizia de pensionare. In cazul dv gasiti acest stagiu potential in decizia de recalculare a pensiei din anul 2005. Acest stagiu potential a fost de cca 3 ani si 8 luni iar punctajul suplimentar a fost de cca 2,2 puncte anuale
- Se adauga un punctaj calculat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate luand in calcul in loc de salariu pensia primita.
Pentru aceste calcule dv nu trebuia sa depuneti nici-un act numai cererea de trecere la pensie pentru limita de varsta.
Dupa aceste calcule pensia pentru limita de varsta putea iesi mai mica sau mai mare decat pensia de invaliditate.
Legea veche a pensiilor 19/2000 prevedea ca aveati dreptul sa cereti sa vi se pastreze pensia de invaliditate daca aceasta era mai mare decat cea pentru limita de varsta. Era dificil sa faceti aceasta optiune pentruca la depunerea cererii trebuia sa stiti care va fi valoarea pensiei pentru limita de varsta.
Credem insa ca nu a fost cazul dv deoarece ati avut o perioada mare de pensie de invaliditate si unstagiu potential mic.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1