Subiect "Sporuri" Deschis de Ion Victoria la data: 07/19/2013 2:05am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporuri
Scris de: Ion Victoria la data: 07/19/2013 2:05am
Gen:feminin
Data nasterii:11 06 1957
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:Am avut 23 ani si 7 luni de grupa a 2 a.Cei 5 ani si 9 luni sunt stagiu aferent grupei a 2 a.Mi s-a spus ca acei bani reprezinta grupa de munca si vreau sa va spun ca am avut colegi care s-au pensionat dupa 2001 si au primit acei bani
Re: Sporuri
Scris de: la pensie la data: 07/19/2013 9:42am
In mesajele anterioare am discutat despre sporuri de vechime, de noapte si de toxicitate nu am vorbit despre stagii in grupa II de munca si din acea cauza am legat acordarea acestor sporuri de data de iesire la pensie inainte si dupa 01 aprilie 2001.
Acordarea sumelor pentru stagiile in grupele de munca sunt legate de iesirea la pensie inainte sau dupa 2 noiembrie 2008 astfel:
-Cei care au iesit la pensie inainte de 2 noiembrie 2008 au primit sumele cuvenite pentru stagiile in grupele de munca in doua transe : prima transe in cursul anului 2009 si a doua transe in februarie 2011.
-Cei care au iesit la pensie incepand cu 2 noiembrie 2008 au primit sumele cuvenite pentru stagiile in grupele de munca la iesirea la pensie.
Dv incadrandu-va in prima categorie este posibil sa nu fi primit sumele cuvenite in februarie 2011 si vi s-au calculat cu ocazia trecerii la pensie pentru limita de varsta si sumele din urma incepand cu ianuarie 2011.
Nu mai insistati cu alti colegi pentruca pentru fiecare trebuie facuta analiza in functie de datele personale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1