Subiect "recalculare pensie" Deschis de iuliana la data: 07/19/2013 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie
Scris de: iuliana la data: 07/19/2013 8:00am
Gen:F
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:34
Alte date:
Intrebare:La trecerea de la pensia anticipata partiala la pensia de limita de varsta se face din nou calculul puctajului mediu pentru toata perioada de contributie, sau se adauga la punctajul mediu calculat anterior pentru pensia anticipata partiala punctajul mediu pentru perioadele asimilate(facultate,armata etc.)neluate in calcul la stabilirea pensiei anticipate partiale?
Re: recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/20/2013 8:29am
La trecerea de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta se recalculeaza pensia astfel :
- Se mentin punctajele anuale calculate pana la iesirea la pensie anticipata partiala.
- Se adauga punctajele anuale pentru stagiile de cotizare asimilate neutilizate la calculul pensiei anticipate partiale (facultate, stagiu military etc)
- Se adauga punctaje anuale pentru eventuale stagii de cotizare realizate pe perioada suspendarii pensiei anticipate partiale
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza cu stagiul complet de cotizare conform legii pensiei in vigoare la data trecerii la pensie pentru limita de varsta (in cazul dv legea 263/2010)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1