Subiect "Iesire la pensie" Deschis de adine la data: 07/20/2013 6:47am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Iesire la pensie
Scris de: adine la data: 07/20/2013 6:47am
Gen:F
Data nasterii:12.05.1963
Stagiul de cotizare:29 ani
Alte date:16 ani gr.II pana in 2001 si din 2004 pana in prezent 9 ani conditii deosebite(inca lucrez in conditii deosebite). Restul anilor sunt conditii normale.
Intrebare:Cand pot iesi la pensie? In luna iunie 2009 apar 5 zile conditii normale(am fost trimisi 5 zile intr-un fel de concediu fara plata, sau ceva de genul acesta). Cum afecteaza acesata luna cu conditii normale in cursul unui an in care restul lunilor sunt conditii deosebite? Multumesc pentru rabdare.
Re: Iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 07/22/2013 2:15am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 12 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in gr II si 9 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 3 luni.
Stagiul de 16 ani lucrat in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si realizati un stagiu total de 25 ani in conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica in 12 aprilie 2020.
Daca veti continua sa lucrati in conditii deosebite atunci cand realizati 26 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie la varsta de 56 ani si 5 luni.
Daca veti realiza 28 ani de conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 55 ani si 11 luni
Perioada de 5 zile care apare ca lucrata in conditii normale intercalata in perioada lucrata in conditii deosebite se scade din perioada lucrata in grupa de munca (numai cu cele 5 zile) fara a afecta mai mult.
Re: Iesire la pensie
Scris de: adine la data: 11/13/2013 3:06pm
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 12 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 16 ani lucrati in gr II si 9 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 6 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 3 luni.
Stagiul de 16 ani lucrat in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si realizati un stagiu total de 25 ani in conditii deosebite pentru care beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 11 luni adica in 12 aprilie 2020.
Daca veti continua sa lucrati in conditii deosebite atunci cand realizati 26 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si iesirea la pensie la varsta de 56 ani si 5 luni.
Daca veti realiza 28 ani de conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si 6 luni si iesirea la pensie la varsta de 55 ani si 11 luni
Perioada de 5 zile care apare ca lucrata in conditii normale intercalata in perioada lucrata in conditii deosebite se scade din perioada lucrata in grupa de munca (numai cu cele 5 zile) fara a afecta mai mult.
Re: Iesire la pensie
Scris de: adine la data: 11/13/2013 3:17pm
Gen: F
Data nasterii:12.05.2013
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Revin cu o alta intrebare la subiectul postat tot de mine pe 20.07.2013. Cand pot iesi la pensie anticipata avand in vedere datele furnizate pe 20.07? Imi cer scuze pentru stangaciile cu care postez.
Re: Iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 11/16/2013 3:37am
Pentru dv nu este avantajoasa pensia anticipata partiala sau anticipata deoarece le puteti obtine la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 12 octombrie 2020 findca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in gr II si conditii deosebite.
Re: Iesire la pensie
Scris de: adine la data: 04/09/2014 11:25am
la pensie :
Pentru dv nu este avantajoasa pensia anticipata partiala sau anticipata deoarece le puteti obtine la varsta de 57 ani si 5 luni adica in 12 octombrie 2020 findca anticiparea de 5 ani nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiile de cotizare lucrate in gr II si conditii deosebite.

O data cu noua Lege a pensiilor s-au schimbat si datele mele si am solicitat adeverinta ca sa ma lamuresc in ce grupe de munca am fost incadrata exact. Acum datele mele conform adeverintelor de care dispun sunt urmatoarele:
stagiu de cotizare 30 ani
7 ani grupa II 100%;7 ani si 11 luni grupa I 50%; 2 ani grupa I 100% si 13 ani conditii deosebite(de la 01.04.2001 pana la momentul actual cand inca lucrez in conditii deosebite). In aceste conditii cand pot iesi la pensie?
Multumesc!
Re: Iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/11/2014 2:43am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca, in data de 12 octombrie 2025 la varsta standard de pensionare de 62 ani si 5 luni, stagiul complet de cotizare de 33 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite” iar cele in grupa II cu “conditii deosebite”.
Grupa cu care a fost echivalat stagiul dv de cotizare in gr I lucrat in procent de 100 % il puteti afla la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu.
Stagiile lucrate in gr II 100% si gr I 50 % au fost echivalate cu conditii deosebite
In anul 2013 a fost promulgata o lege care echivaleaza toate stagiile de gr I de minim 6 ani cu conditii speciale dar nu puteti beneficia de ea deoarece stagiul lucrat cu 50 % in gr I se ia in calcul pe jumatate.
Pentru stagiile de 9 ani si 11 luni in gr I, 7 ani in gr II si 13 ani in conditii deosebite beneficiati de un spor de vechime de 9 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 39 ani si 6 luni
Daca stagiul de gr I de munca lucrat cu 100% a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 2 ani in conditii speciale si 23 ani si 11 luni in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 si 5 luni adica in 12 octombrie 2019.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii deosebite pentru stagiile de 25 ani si 11 luni in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 57 ani si 1 luna adica in 12 aprilie 2020.
Re: Iesire la pensie
Scris de: Adine la data: 09/23/2018 2:17pm
Gen:F
Data nasterii:12.05.1963
Stagiul de cotizare:42 ani 16 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,
am iesit la pensie dupa ce am fost si in pensie de invaliditate grad.2 timp de 1 an si 5 luni. Pensia de invaliditate a fost de 1416 lei iar cand am trecut la limita de varsta am ajuns la 1445 lei desi speram la un plus de macar 100-200 lei. Credeti ca merita efortul sa obtin adeverinta de spor de noapte pentru cei 3 ani pe care i-am lucrat in ture in perioada septembrie 1981-aprox.septembrie 1984 in speranta unei oarecare mariri a pensiei? Cand am fost pentru adeverinta in legatura cu conditiile de munca din acea perioada am platit pentru acea adeverinta si nu mi-am permis un cost suplimentar si pentru adeverinta cu spor de noapte. Va multumesc!
Re: Iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/24/2018 8:00am
Regretam dar nu putem sa facem aceasta apreciere pentruca nu avem elementele necesare analizei.
Pentru aceasta ar trebui sa stim ce venituri lunare ati avut in cei trei ani lucrati in ture (salarii rarifare si sporuri cu caracter permanent) precum si sporul primit pentru orele de noapte (15% sau 25 %) precum si taxa platita pentru asemenea adeverinta.
Re: Iesire la pensie
Scris de: Adine la data: 09/24/2018 10:14am
Gen:Feminin
Data nasterii:12.05.1963
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am gasit in cartea de munca doar retributia tarifara lunara astfel:
16.09.1981-01.11.1982 1795 lei
01.11.1982-01.11.1983 1928 lei
01.11.1983-01.07.198 2033 lei
Nu aveam alte sporuri(eram nou angajata in 1981) iar sporul de noapte cred ca era 15% in acele vremuri si am auzit ca acum nu se mai platesc taxe pentru aceste adeverinte. E suficient pentru o apreciere?
Multumesc!
Re: Iesire la pensie
Scris de: la pensie la data: 09/25/2018 1:54am
Daca recalcularea pensiei dv se face in acest an in urma unei adeverinte, care contine datele furnizate de dv, pensia ar creste cu 3,37 lei, care dupa rotunjire va fi 3 sau 4 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1