Subiect "spor vechime" Deschis de stefan la data: 07/24/2013 1:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor vechime
Scris de: stefan la data: 07/24/2013 1:10pm
Gen:m
Data nasterii:13.02.1951
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:
Intrebare:azi am depus dosarul pentru pensie anticipate partiale.Rugamintea mea este urmatoarea:in program am introdus sporul de vechime pana in aprilie 1992 conform prevederilor legale (l 263/2010)La determinarea transelor nu am tinut cont de stagiul asimilat al serviciului militar care se ia in calcul la atingerea varstei limite de pensionare.... A M PROCEDAT CORECT SAU TREBUIE SA REFAC PROCENTELE TINAND CONT DE ACEST STAGIU.Va multumesc pentru sprijinul acordat!
Re: spor vechime
Scris de: stefan la data: 07/24/2013 1:18pm
Gen:m
Data nasterii:13.02.1951
Stagiul de cotizare:41
Alte date:
Intrebare:stagiul militar l-am efectuat inainte de a fi angajat.Lasat la vatra in feb.1972 si angajat in acelas an in luna urmatoare(martie). Inca o data va doresc o zi buna!
Re: spor vechime
Scris de: la pensie la data: 07/25/2013 1:17am
In calculul pensiei anticipate partiale nu se introduce stagiul asimilat pentru stagiul militar. Deci ati procedat corect.
Daca doriti sa va recalculati pensia pentru limita de varsta introduceti perioada de stagiu militar selectand codul “S” si tineti cont de el la determinarea sporului de verchime inainte de 1992.
Am verificat datele introduse de dv in program si nu avem de facut observatii decat ca ati procedat corect.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1