Subiect "Pensie anticipata partial" Deschis de Dan Alecu la data: 07/26/2013 3:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partial
Scris de: Dan Alecu la data: 07/26/2013 3:27am
Gen:M
Data nasterii:19 iulie 1952
Stagiul de cotizare:422 luni
Alte date:Stagii asimilate - Facultate 4 ani, armata 4 luni
Intrebare:Pot afla drepturile (efectiv-in lei, nu in procente) pentru pensie anticipata partial,prin depunerea dosarului de pensie fara sa incetez calitatea de asigurat?
Este obligatorie darea in plata imediat a DECIZIEI prin simpla depunere a dosarului pentru pensie anticipata partial?
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/26/2013 8:03am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 19 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pensia poate fi calculata de dv daca aveti datele necesare si utilizati programul de calcul gratuit de pe site-ul nostru.
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
http://www.lapensie.com/logare.php
Dupa ce introduceti datele in program reveniti si comunicati-ne data cand doriti sa cereti pensia anticipata partiala iar noi vom verifica datele introduse si va vom da indicatii suplimentare.
In calculul pensiei anticipate partiale nu se introduc perioadele asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
La primirea deciziei de pensionare anticipata partiala nu este obligatorie incetarea activitatii. Daca angajatorul este de acord puteti lucra in continuare iar pensia anticipata partiala va fi suspendata pana depuneti dovada incetarii activitatii. Atentie insa, la incetarea activitatii nu vi se va recalcula pensia ci va inceta suspendarea pensiei anticipate partiale calculate anterior.
Perioada lucrata pe perioada cat pensia anticipata partiala a fost suspendata va fi introdusa in calculul la trecerea la pensie pentru limita de varsta.
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: Dan Alecu la data: 07/26/2013 8:53am
Gen:M
Data nasterii:19 iulie 1952
Stagiul de cotizare:422 luni
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns. Am introdus datele din cartea de munca , tinand cond de recomandarile privind neinscrierea perioadelor asimilate si celelalte si a rezultat un stagiu de cotizare de 422 luni, la 01 august 2013. Sa inteleg ca la aceasta data , daca inscriu dosarul de pensie anticipata partial, cuantumul/lunar rezultat va fi acelasi chiar daca as putea sa mai continui statutul de asigurat pana la 01 ian 2015 sau alta data (pana la 31 iulie 2017) ???
Mai pe romaneste, pensia rezultata la inscrierea dosarului(01 aug.2013) va fi cea primita in situatia incetarii statutului de asigurat la 01 aug 2016?
Re: Pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 07/26/2013 10:23am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare ati introdus gresit in caseta “Punstaj asigurari sociale” un punctaj foarte mare care practic v-a dublat pensia. In aceasta caseta se introduce un puctaj pentru o perioada pentru care aveti deja decizie de pensionare perioada pentru care nu mai introduceti date in program. Sfatul nostru este sa analizati acest punctaj si eventual introduceti “0” in aceasta caseta.
2 Verificati salariul introdus in iunie 2005 . Noi credem ca este gresit.
3 Pentru a afla valoarea pensiei anticipate partiale ceruta la data de 01 august 2013 dupa ce ati facut corecturile de mai sus faceti urmatoarele calcule :
a) Inmultiti valoarea iesita din calcul cu indicele de corectie de 1,06 si obtineti valoarea pensiei nediminuate.
b) Inmultiti valoarea obtinuta la litera a) cu 0,68 si obtineti pensia anticipata partiala diminuata cu 32 %
Daca depuneti dosarul de pensie anticipata partiala in 01 august 2013 si nu intrerupeti activitatea timp de inca 3 ani, la reluarea activitatii nu vi se va recalcula pensia ci veti primi o pensie mai mare numai datorita cresterii valorii punctului de pensie.
Perioada lucrata dupa depunerea dosarului de pensie anticipata partiala (perioada in care pensia va fi suspendata) va fi introdusa in calcul la trecerea la pensie pentru limita de varsta din 19 iulie 2017 cand va fi eliminata diminuarea si vor fi introduse in calcul si stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1