Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Ghinea Constantin la data: 07/26/2013 5:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 07/26/2013 5:12am
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua. M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008 (dupa lg.19/2000, cu exact 5 ani inainte de limita de varsta). La data de 22.02.2013, pensia anticipata partiala a fost transformata in pensie pt.limita de varsta (o data cu care mi-a fost transmis si buletinul de calcul al pensiei). Am verificat acest buletin si am constatat ca nu i-mi fusese introdus in calcul un an (de care ar fi trebuit sa beneficiez inclusiv pe perioada pensionarii anticipate partiale). Am contestat calculul pensiei (pt.anul care-mi lipsea), imediat ce am primit decizia de pensionare (30.05.2013). Nu am primit inca nici o recalculare, dar presupun ca se datoreaza "promptitudinii" lucratorilor de la pensii. Intrebarea pe care doresc sa vi-o adresez : -avind in vedere faptul ca greseala de a nu-mi fi calculat anul care-mi lipseste nu mi se datoreaza mie, de la ce data mi se va face recalcularea ??? Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 07/26/2013 9:05am
Daca la depunerea contestatiei nu ati depus acte suplimentare ci numai ati semnalat eroarea aveti dreptul la calculul creantelor de la data cand s-a constituit aceasta creanta (iesirea la pensie anticipata partiala) dar nu mai mult de termenul de prescriere de 3 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1