Subiect "Pensie anticipata partiala" Deschis de Ivanoiu la data: 07/26/2013 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie anticipata partiala
Scris de: Ivanoiu la data: 07/26/2013 7:23am
Gen: M
Data nasterii:12.06.1950
Stagiul de cotizare: 37 ani si 2 luni
Alte date: In perioada 1995-1998 (3 ani si 10 luni) am fost ofiter in Ministerul de Interne si am fost incadrat in grupa I de munca
Intrebare: Va rog sa-mi raspundeti daca la o cerere de pensionare anticipata partial se va aplica o penalizare de 0,75% DOAR pentru lunile ramase de la data aprobarii cererii pana la indeplinirea conditiilor de pensionare pentru limita de varsta cu beneficiul reducerii de 1 an si 6 luni a varstei standard de pensionare (decembrie 2013)?
Am vazut ca in conformitate cu Legea nr. 263/2010, art. 55 (1),lit. b), Tabelul nr. 2, pentru 3 ani stagiu de cotizare realizati in grupa I de munca (conditii speciale) se acorda 1 an si 6 luni reducere a varstei standard de pensionare.
SAU, in nota functionarilor care “sunt prea putini si lucreaza cu greseli” ma pot astepta sa aplice o penalizare pentru TOATE lunile care sunt pana la implinirea varstei de 65 de ani ?!
Re: Pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 07/27/2013 6:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in gr de munca, in 12 iunie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 12 decembrie 2013.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 3 ani lucrat in conditii deosebite nu aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare.
In cazul in care cereti pensie anticipata partiala se iau in calculul diminuarii pensiei numarul de luni pana la data cand vi se deschide dreptul la pensie pentru limita de varsta adica 12 decembrie 2013 daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii speciale sau 12 iunie 2015 daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1