Subiect "valerian ion" Deschis de valerian ion la data: 07/27/2013 7:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
valerian ion
Scris de: valerian ion la data: 07/27/2013 7:23am
Gen:M
Data nasterii:03 05 1953
Stagiul de cotizare:25 ANI cotizati in romania si 7 ani si 5 luni in spania.
Alte date:18ani si 5 luni de grupa a 2 a
Intrebare:cind pot iesi la pensie?
Re: valerian ion
Scris de: la pensie la data: 07/29/2013 2:26am
Cei care au lucrat in doua (sau mai multe) tari din UE primesc o pensie comunitara.
Pensia comunitara este compusa din doua (sau mai multe) componente calculate conform legislatiei fiecarei tari din UE.
Se iau in considerare stagiile de cotizare din celelalte tari numai din punct de vedere al stagiului de cotizare necesar pentru deschiderea dreptului la pensie.
In Romania aveti urmatoarele drepturi la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 03 mai 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 4 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si impreuna cu stagiul de cotizare lucrat in Spania realizati stagiul complet de cotizare.
Pentru stagiul de 18 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 61 ani, adica in data de 03 mai 2014
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu o diminuare sub 8 %
Re: valerian ion
Scris de: valerian ion la data: 07/29/2013 12:59pm
Gen:
Data nasterii:1953
Stagiul de cotizare:25 ani lucrati Romania si 7 ani si 5 luni in Spania
Alte date:18 ani si 6 luni de grupa a doua
Intrebare:am fost aztazi la casa de pensii teleorman si mi-au zis ca imi trebuie stagiu complet de 35 ani in afara celor de la grupa de 4 ani. Dumneavoastra mi=ati zis ca se adauga,,ei spun nu .ce sa fac?
Re: valerian ion
Scris de: la pensie la data: 07/29/2013 2:42pm
Afirmatia functionarilor de la Casa de pensii este gresita.
Cumularea stagiilor suplimentare acordate pentru stagiile in grupele I si II de munca la stagiul complet de cotizare este prevazuta in :
- art 17 alin (1) din legea 263/2010
- art 37 alin (1) din Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011
Cumularea stagiilor de cotizare din strainatate (din UE) la stagiul complet de cotizare este prevazuta in art 19 alin (1) din legea pensiilor 263/2010.
Sfatul nostru este ca daca vreti sa depuneti dosarul de pensie sa insistati si sa spuneti functionarilor de la Casa de pensii ca veti depune dosarul de pensie la registratura si daca este respins veti face contestatie la Comisia Centrala de contestatii argumentand cu prevederile legale date de noi mai sus.
Re: valerian ion
Scris de: valerian ion la data: 07/29/2013 5:10pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc mult,asa voi face.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1