Subiect "verificare date introduse" Deschis de carstea costinel la data: 07/29/2013 3:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
verificare date introduse
Scris de: carstea costinel la data: 07/29/2013 3:13am
Gen:M
Data nasterii:16.09.1952
Stagiul de cotizare:conform datelor implementate
Alte date:idem
Intrebare:Va rog sa verificati datele introduse de mine si sa precizati daca este respectat algoritmul dumneavoastra si daca estimarea pensiei este corecta.Cu multumiri.
Re: verificare date introduse
Scris de: la pensie la data: 07/30/2013 12:38am
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul pensie si avem urmatoarele observatii:
1. La determinarea sporului de vechime inainte de aprilie 1992 nu ati luat in calcul perioada stagiului militar asa cum este corect.
Am determinat noi acest spor avand in vedere si perioada stagiului militar si au rezultat urmatoarele sporuri:
Intre septembrie 1977 si august 1982 3 %
Intre septembrie 1982 si august 1983 5 %
Intre septembrie 1983 si august 1987 9 %
Intre septembrie 1987 si martie 1992 12 %
2 In perioada aprilie 2001 iunie 2007 salariul pentru care s-a retinut CAS a fost limitat la anumite sume maxime si nu trebuie introduse sume mai mari.
Aceste sume se gasesc pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/limitarea-salariului-luat-in-calculul-pensiei.php
Programul de calcul face automat aceasta limitare deci eroarea nu influenteaza rezultatul calculului
3. In pagina de intrare ati introdus un anumit punctaj in caseta pentru punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Nu avem elemente sa verificam daca l-ati calculat corect. Daca reveniti dupa ce ati facut corectiile de mai sus si ne dati perioada lucrata in grupa II de munca va putem verifica daca ati calculat corect acest punctaj suplimentar.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1