Subiect "intrebari" Deschis de Liviu G la data: 07/30/2013 3:17am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebari
Scris de: Liviu G la data: 07/30/2013 3:17am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:20 ani gr II
Intrebare:1.Dupa depunerea dosarului pentru pensie,la limita de varsta -cu reducerea varstei de pensionare, cand sunt obligat sa anunt conducerea unitatii unde lucrez?
-dupa depunerea dosarului?
-dupa primirea deciziei?
-dupa primirea primei pensii?
2. Dupa primirea deciziei, am dreptul sa renunt la pensie si sa-mi continui activitatea?
3 Daca mai pot depune ulterior dosarul, pana la implinirea varstei de pensionare?
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 07/30/2013 4:06am
In cazul dv avand dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de penonare pentru stagiul in grupa II de munca, in 11 iunie 2013 (data exacta este luata din dialogul anterior cu dv) angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 la data primirii deciziei de pensionare.
La primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta nu sunteti obligat sa incetati activitatea ci puteti cumula pensia cu salariul (sunt ceva restrictii in societatile la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori in cazul unitatilor administrative teritoriale)
Daca nu lucrati in domeniul bugetar si angajatorul este de acord sa lucrati in continuare acesta trebuie sa declare incetarea de drept a vechiului contrat de munca si sa incheie un altul.
Re: intrebari
Scris de: Liviu G la data: 07/30/2013 4:22am
la pensie :
In cazul dv avand dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de penonare pentru stagiul in grupa II de munca, in 11 iunie 2013 (data exacta este luata din dialogul anterior cu dv) angajatorul poate sa declare incetarea de drept a contractului de munca conform art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii articol modificat prin legea 40/2011 la data primirii deciziei de pensionare.
La primirea deciziei de pensionare cu pensie pentru limita de varsta nu sunteti obligat sa incetati activitatea ci puteti cumula pensia cu salariul (sunt ceva restrictii in societatile la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat ori in cazul unitatilor administrative teritoriale)
Daca nu lucrati in domeniul bugetar si angajatorul este de acord sa lucrati in continuare acesta trebuie sa declare incetarea de drept a vechiului contrat de munca si sa incheie un altul.

"Inca nu am depus dosarul. Vreau sa-l depun dupa 11 septembrie. Am inteles ca trebuie sa-l anunt dupa primirea deciziei. Si.raspunsul la intrebarea 3??"
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 07/31/2013 1:03am
Pentru a da un raspuns corect intrebarea trebuie sa fie clara.
Ce intelegeti dv prin “ulterior”??
Noi am am inteles ca vreti sa intrebati daca aveti dreptul la depunerea dosarului de pensie dupa renuntarea la pensie. Raspunzand la intrebarea 2 prin faptul ca aveti dreptul la cumularea pensiei cu salariu am crezut ca intrebarea 3 nu mai are obiect. Daca doriti alta lamurire formulati clar intrebarea.
Re: intrebari
Scris de: Liviu G la data: 07/31/2013 1:47am
la pensie :
Pentru a da un raspuns corect intrebarea trebuie sa fie clara.
Ce intelegeti dv prin “ulterior”??
Noi am am inteles ca vreti sa intrebati daca aveti dreptul la depunerea dosarului de pensie dupa renuntarea la pensie. Raspunzand la intrebarea 2 prin faptul ca aveti dreptul la cumularea pensiei cu salariu am crezut ca intrebarea 3 nu mai are obiect. Daca doriti alta lamurire formulati clar intrebarea.

"Ati inteles bine! Intrebarile sunt:
-Pot sa renunt la pensie dupa primirea deciziei?
- Mai pot depune dosarul, dupa renuntare si pana la implinirea varstei de 65 da ani?"
Re: intrebari
Scris de: la pensie la data: 07/31/2013 3:56am
Daca am inteles bine, intrebarea nu mai are obiect
Daca nu vreti sa dati detalii privind motivul pentru care vreti sa renuntati la pensie suntem nevoiti sa va indicam urmatoarele :
Nu exista prevazuta in lege posibilitatea de renuntare la pensie ci poate inceta plata sau poate fi suspendata.
Plata pensiei poate inceta din cauzele enumerate la art 113 din legea pensiilor 263/2010 si poate fi suspendata din cauzele enumerate la art 114 din aceeasi lege.
Dupa eliminarea cauzelor care au dus la suspendarea pensiei nu se intocmeste un nou dosar ci se reia plata pensiei conform aceleeasi decizii sau se poate cere recalcularea pensiei daca dupa iesirea la pensie pentru limita de varsta ati lucrat si ati cotizat platind CAS.
Daca doriti sa dialogati pe alta tema va rugam sa postati un mesaj separat pentru a nu duce la blocarea site-ului.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1