Subiect "pensia" Deschis de lupu maria la data: 07/30/2013 3:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia
Scris de: lupu maria la data: 07/30/2013 3:44am
Gen:f
Data nasterii:7/10/1960
Stagiul de cotizare:26 ani
Alte date:2 ani grupa a 2
Intrebare:sut la pensie de boală gr.3 de un an cînd pot eși la pensie anticipată parțial și dacă se adaugă și perioada de invaliditate ca vechime ,vă mulțumesc.
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 07/31/2013 1:49am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in 07 septembrie 2022 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 11 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala pentruca pentru aceasta trebuie sa aveti varsta de 56 ani si 11 luni si stagiul de cotizare de 31 ani si 11 luni fara a lua in calcul perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
Pentru stagiul de 2 ani in grupa II nu beneficiati de stagiu de cotizare suplimentar pentruca este sub 5 ani si nici de reducerea varstei de pensionare pentruca este sub 6 ani.
Perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate se considera stagiu de cotizare asimilat si se ia numai in calculul punctajului pensiei pentru limita de varsta.
Re: pensia
Scris de: lupu maria la data: 08/01/2013 8:41am
Gen:
Data nasterii:7.10.1960
Stagiul de cotizare:28.1lună și 21zile.
Alte date:
Intrebare:acesta este totalul stagiului de cotizare în momentul pensionări pe caz de boală data pensionări anticipată parțial este aceiași ,56 și 11 luni,vă mulțumesc.Și aș dori dacă se poate să-mi spuneți dacă soțul este la pensie cu gr.1 cînd face vîrsta standard de pensionare trebue să facă vreo cerere pt. a trece la pensia de limită de vîrstă ,vă mulțumesc încă o dată
Re: pensia
Scris de: la pensie la data: 08/09/2013 1:16am
Pensia de invaliditate se transforma din oficiu in pensie pentru limita de varsta atunci cand are dreptul la aceasta. Nu putem sa precizam daca sotul dv are dreptul la pensie pentru limita de varsta la varsta standard de pensionare de 65 ani sau mai mica deoarece nu ati dat data lui de nastere.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1