Subiect "pensie anticipata" Deschis de PATACHE CORNEL la data: 07/31/2013 5:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: PATACHE CORNEL la data: 07/31/2013 5:04am
Gen:M
Data nasterii:06.10.1953
Stagiul de cotizare:40 ani
Alte date:9ani si 8 luni grupa a 2-a
Intrebare:As vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat la implinirea varstei de 60 de ani si eventual cu ce penalizare tinand cont de datele de mai sus.Mentionez ca in cei 40 de ani vechime sunt cuprinsi 1 an si 6 luni stagiul militar.Va multumesc aticipat!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/01/2013 4:53am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 octombrie 2018 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 9 ani lucrati in grupa II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 42 ani si 3 luni.
Pentru stagiul de 9 ani lucrat in gr II, echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si 6 luni si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 63 ani si 6 luni adica in 06 aprilie 2017.
. Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 31,5 %, la varsta de 60 ani adica in 06 octombrie 2013. Daca lucrati in continuare si realizati stagiul de cotizare de 43 ani, fara a lua in calcul stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul militar (va lipsesc 2 ani si 3 luni) puteti beneficia de pensie anticipata, nediminuata.
Re: pensie anticipata
Scris de: PATACHECORNEL la data: 09/11/2013 1:02pm
Gen:M
Data nasterii:06.10.1953
Stagiul de cotizare:40ani si 7 luni
Alte date:9 ani si 8 luni grupa a2-a
Intrebare:Nu inteleg de ce nu mi se iau in calcul 9ani si 8 luni si mi se iau in calcul doar 9 ani . imi cer scuze pt insistenta si va multumesc!
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/13/2013 10:07am
Ne pare rau ca nu intelegeti dar legea pensiilor 263/2010 prevede urmatoarele :
1 Acordarea stagiului suplimentar pentru stagiile in grupele I si II de munca se face conform legislatiei anterioare datei de 01 aprilie 2001 adica art 16 din legea 3/1977. Acest articol prevede :
“Persoanele care au lucrat cel putin 5 ani in grupele I si II de munca au dreptul sa li se ia in calculul vechimii in munca, pentru fiecare an lucrat in aceste grupe : un an si sase luni pentru grupa I sau un an si trei luni pentru grupa II.,,,”
Din modul de formulare al acestei prevederi se interpreteaza ca se iau in calcul numai ani intregi.
2 Acordarea reducerii varstei de pensionare pentru stagiile in grupa II de munca asimilata cu conditii deosebite se face conform tabelului nr 1 de la art 55 alin (1) litera a) din legea pensiilor 263/2010.
Aici sunt pozitii numai pentru numarul de ani pari incepand cu 6.
Adica pentru stagiul de 6 ani reducere de 1 an, pentru stagiul de 8 ani reducere de 1 an si 6 luni, pentru stagiul de 10 ani reducere de 2 ani. Conform acestui tabel dv beneficiati de reducere cu 1 an si 6 luni, la fel cu cei care au stagiul de 8 ani.
Noi nu putem decat sa confirmam ca astfel se interpreteaza aceste prevederi legale.
Daca dv nu sunteti de accord cu aceste interpretari nu va putem ajuta decat cu sfatul ca daca dv credeti ca aveti sanse sa modificati aceasta interpretare aveti calea deschiderii unei actiuni in justitie (la tribunal)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1