Subiect "reconstituire vechime si stagiu cotizare" Deschis de GHEORGHE ADRIANA la data: 08/08/2013 12:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reconstituire vechime si stagiu cotizare
Scris de: GHEORGHE ADRIANA la data: 08/08/2013 12:02pm
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:In Decizia de pensionare din dec.2009 nu apar 3 luni si jumatate.Dupa investigatii la CJP am inteles ca diferenta este datorata faptului ca pe 3 luni la unul din angajatori nu apare in sistemul CJP inregistrat CAS angajator,asa ca vechimea a fost preluata la 1/3,iar in alta luna apare "fara activitate".Perioadele siunt inscrise corespunzator in carnetul de munca.Am solicitat o Adeverinta cu doumente justificative angajatorului,mi-a trimis una fara documente,ci care doar certifica faptul ca am lucrat,vn brut si cas platite,insa CJP o respinge,ca difera de inregistrarile lor in sistem.Voi solicita alta.insa,am 2 intrebari :
1/exista o alta cale prin care sa OBLIG ambele entitati sa-si puna evidentele de acord(este sigur ca CAS a fost platir,insa exista probleme de preluare in sistem,nu stiu din vina careia),sa nu mai fiu pasata ca o minge intre ele ?
2/daca vreodata se rezolva,de la ce data se va face reclacularea,de la data la care EVENTUAL CJP va accepta adeverinta fostului angajator,sau de la data deciziei,tinand cont de faptul ca nu am primit nici un fel de anexa care sa-mi fi permis mai devreme sa inteleg unde sa caut perioada lipsa ?
Va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine si va multumesc mult pt.ceea ce faceti pt noi,pensionarii
Re: reconstituire vechime si stagiu cotizare
Scris de: la pensie la data: 08/10/2013 8:48am
1 Dv aveti o singura cale de a rezolva situatia, sa deschideti o actiune in justitie (la tribunal) impotriva angajatorului, a Casei de pensii sau ambele in care cereti sa se clarifice situatia. Actiunea in justitie este scutita de taxe.
2 Data din care se pune in plata pensia recalculaae, in caz de castig, depinde de cine se face de vinovat de incurcatura si ar fi bine sa se precizeze aceasta in hotararea instantei. Daca este vinovata Casa de pensii pensia recalculata ar trebui platita din urma dar nu mai mult de 3 ani care este termenul de prescriere al creantelor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1