Subiect "calculul punctaj lunar" Deschis de Liviu G la data: 08/12/2013 1:04am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul punctaj lunar
Scris de: Liviu G la data: 08/12/2013 1:04am
Gen:M
Data nasterii:11.13.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Pentru perioada iulie 1977-ianuarie 1991 am ca date salariu lunar net pe care l-am introdus in calculatorul dv. Cum se calculeaza in acest caz valoarea punctajului lunar (salariu lunar net /salariu mediu net comunicat de INS)?
In adeverinta primita nu se specifica acest lucru dar se observa din salturile survenite la aceste date (in jos in iulie 1977 si in sus in ianuarie 1991)
Calculatorul de pensie tine cont de aceste date?
Va multumesc pentru bunavointa si rabdarea dv. in a lamuri atatia oameni.
Re: calculul punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 08/13/2013 4:10am
Nu trebuie sa va preocupe faptul ca in periaoada iulie 1977 – ianuarie 1991 se opereaza cu salarii nete. Atat functionarii care au intocmit adeverintele cat si programul nostru au in vedere acest lucru.
Asa cum ati presupus punctajele lunare pe acea perioada se calculeaza astfel :
Salariul (castigul) lunar net / salariul mediu net lunar comunicat de INS.
Am verificat datele introduse de dv in programul de calcul si avem urmatoarele observatii :
1 In pagina de intrare ati introdus un punctaj suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. Nu avem elementele necesare sa verificam daca este corect.
Daca acest punctaj nu a fost calculate de Casa de pensii si doriti sa-l verificam transmiteti intervalul lucrat in grupa de munca si in ce grupa de munca ati lucrat.
2 Verificati salariul introdus in luna octombrie 2001. In acea perioada salariile au fost limitate la 3 salarii medii pe economie adica la 12445959 lei
Re: calculul punctaj lunar
Scris de: Liviu G la data: 08/13/2013 8:05am
Gen:M
Data nasterii:11.12.1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:26.06.1975-23.03.1976 si 27.09.1976-31.03.1998-grupa II
Intrebare:
Punctajul introdus mi-a fost comunicat de dv. din discutiile anterioare. Rog verificati.
Am reparat greseala mentionata mai sus.
Cum se calculeaza punctajul in perioada de somaj?
Daca aveti idee de ce sumele primite lunar ca ajuor de somaj au fost mai mari ca cele inscrise in Cartea de Munca?
Va multumesc.
Re: calculul punctaj lunar
Scris de: la pensie la data: 08/14/2013 7:25am
Am verificat si am gasit mesajul in care v-am comunicat punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca. si va sfatuim sa il lasati asa si sa efectuati corectiile indicate de noi in acel mesaj.
Pe perioada de somaj punctajul se calculeaza impartind indemnizatia de somaj la salariul mediu pe economie din acea luna.
Nu avem toate elementele necesare pentru a va da o explicatie a diferentelor intre sumele primite si cele inscrise in carnetul de munca.
Presupunem ca pe langa perioada de somaj propriu zis in care ati primit indemnizatie de somaj ati avut o perioada in care ati primit salarii compensatorii. In perioada salariilor compensatorii s-a platit CAS numai pentru angajat adica cca o treime din cota de CAS totala si in consecinta se ia in calculul punctajului pensiei numai o treime din salariile compensatorii primite.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1