Subiect "cumul pensie salariu" Deschis de GANEA GEORGETA la data: 08/13/2013 3:56am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cumul pensie salariu
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 08/13/2013 3:56am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:O persoana cu drept de pensie proprie si care urma decesului sotului, sotiei opteaza pentru pensia mai avantajoasa in baza art 92 din Legea 263 din 2010 poate cumula pensia cu salariul? Si daca da, se aplica plafonarea venitului din salariu la 35% din valoarea salariului mediu brut pe tara?Din lege inteleg ca plafonarea se aplica pentru pensia de urmas acordata persoanelor care nu au drept la pensie proprie.
Se suspenda plata pensiei in cazul in care venitul obtinut este mai mare decat plafonul amintit.La art 114 din lege nu pot sa-mi dau seama daca un astfel de caz intra in incidenta acestuia.
Multumesc mult!
Re: cumul pensie salariu
Scris de: la pensie la data: 08/14/2013 7:41am
Prevederile art 114 alin (1) litera h) din legea pensiilor 263/2010 nu face distinctia ca sotul supravietuitor beneficiar al unei pensii de urmas are dreptul la propria pensie sau nu.
In cazul in care a renuntat la proria pensie si a optat pentru pensia de urmas trebuie sa respecte prevederile acestui articol
Re: cumul pensie salariu
Scris de: GANEA GEORGETA la data: 08/14/2013 8:02am
la pensie :
Prevederile art 114 alin (1) litera h) din legea pensiilor 263/2010 nu face distinctia ca sotul supravietuitor beneficiar al unei pensii de urmas are dreptul la propria pensie sau nu.
In cazul in care a renuntat la proria pensie si a optat pentru pensia de urmas trebuie sa respecte prevederile acestui articol


Constat totusi ca optiunea pentru pensia mai avantajoasa se acorda daca sunrt indeplinite conditiile pentru pensie de urmas de unde trag concluzia ca pensia de urmas este definita la arrt 86.Este alceva a indeoplini conditiile si a fi pensie de urmas. Daca puteti sa reveniti cu o explicatie legala mi-ar fi de mare folos.Tocma acest aspect l-am constatat si eu ca nu se face distinctie dar nici nu pot fi tratate la fel cele doua situatii asa cum reiese din aplicarea legii.Multumesc pentru intelegere!

Art. 92
Sotul supravietuitor care are dreptul la o pensie proprie si indeplineste conditiile prevazute de lege pentru obtinerea pensiei de urmas dupa sotul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasa pensie.
Re: cumul pensie salariu
Scris de: la pensie la data: 08/15/2013 10:13am
Ne pare rau dar nu mai putem adauga nimic la raspunsul anterior deoarece legea pensiilor nu are o prevedere punctuala in sensul in care doriti dv.
Daca apreciati ca interpretarea noastra este gresita adresati-va direct la ghiseul Casei de pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1