Subiect "Buna ziua!" Deschis de ana la data: 08/19/2013 11:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Buna ziua!
Scris de: ana la data: 08/19/2013 11:00am
Gen:F
Data nasterii:1989
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua,am handicap grav cu insotitor, am terminat facultatea si masteratu, si nu am gasit nici un loc de munca in localitate, am inteles ca se acorda pensia de invaliditate.
Se poate beneficia si de aceasta pensie daca deja am grad de handicap cu insotitor,
daca da, ce acte ar trebui, sau cum se procedeaza? si cat ar fi pe luna aceasta pensie?
Va multumesc frumos!
Re: Buna ziua!
Scris de: la pensie la data: 08/20/2013 6:46am
Puteti beneficia si de pensie de invaliditate.
Pentru aceasta trebuie sa intocmiti un dosar medical.
Acest dosar se depune la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii judetene (probabil Caras Severin de la Resita)
Pentru componenta dosarului ar fi bine ca insotitorul dv sa se intereseze la Comisia de Expertiza a Capacitatii de Munca de pe langa Casa de pensii, deoarece aceasta depinde de unele date personale ale dv .
Noi va indicam cele cu caracter general si anume :
- Cerere tip
- Act de identitate (original si copie)
- Documente medicale din care sa rezulte afectiunile si rezultatele investigatiilor necesare pentru sustinerea diagnosticului (originale sau copii).
- Documente din care sa rezulte cauza si data aparitiei invaliditatii (originale sau copii).
Dupa depunerea dosarului medicul expert va programeaza la expertiza iar dupa expertiza emite o decizie de incadrare in unul din gradele de invaliditate. In cazul dv presupunem a fi gradul I de invaliditate cu insotitor. In acest caz va trebui sa optati la un singur insotitor pentru gradul de handicap sau cel de invaliditate.
Dupa ce obtineti decizia de incadrare in gradul de invaliditate va trebui sa intocmiti un alt dosar pentru pensie care se depune la Casa de pensii.
Deasemeni si pentru componenta acestui dosar insotitorul dv ar trebui sa se intereseze la Casa de pensii.
Noi va vom indica actele cu caracter general si anume :
- Cerere tip
- Act de identitate (original si copie)
- Carnet de munca sau adeverinte de vechime (originale sau copii), daca este cazul
- Diploma de absolvire a invatamantului universitar (original si copie) si adeverinta din care sa rezulte durata normala, perioada studiilor si ca acestea au fost urmate la zi
- Decizia medicala de incadrare in gradul de invaliditate
In privinta cuantumului pensiei nu putem inca sa o apreciem dar ea nu poate fi mai mica de 350 lei.
Dupa ce obtineti incadrarea in gradul de invaliditate si depuneti dosarul de pensie reveniti si va vom spune datele de care avem nevoie pentru a va face un calcul estimativ al pensiei de invaliditate.
Re: Buna ziua!
Scris de: Ana la data: 02/22/2014 6:17pm
Gen:F
Data nasterii:1989
Stagiul de cotizare:Am platit 171 lei pentru Casa de pensii.
Alte date:
Intrebare:Buna, am mai scris acu ceva timp, in legatura cu pensia de invaliditate. Si am revenit:) daca pute-ti sa imi face-ti un calcul estimativ al pensiei.
Am depus actele, mi-a dat decizia medicala,
Deficienta functionala: GRAVA, Capacitatea de munca :Pierduta in totalitate + capacitatea de autoingrijire pierduta in totalitate.Ma incadrez in gradul I de invaliditate.
si am depus dosaru la casa de pensie, si mi sa zis ca in 2-3 luni imi vine decizia acasa.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1