Subiect "intrebare" Deschis de yulia la data: 08/24/2013 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
intrebare
Scris de: yulia la data: 08/24/2013 11:27am
Gen:f
Data nasterii:09.1979
Stagiul de cotizare:2002-prezent
Alte date:
Intrebare:Ce inseamna a lucra in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat,eu am decizia de handicap accentuat din anul 1998 ,handicapul il am de la 13 ani,lucrez in conditii legale din 2002,dar nu beneficiez de scutirea de impozit de 16% pe salariu.Voi putea beneficia de reducerea varstei de pensionare ,cand voi avea stagiul de cotizare complet si voi implini varsta aferenta pensionarii.

Va multumesc!
Re: intrebare
Scris de: la pensie la data: 08/26/2013 7:57am
A lucra in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat inseamna sa aveti certificat de handicap in care sa fie indicata data aparitiei handicapului inainte de data primei angajari. Din datele prezentate rezulta ca indepliniti aceasta conditie.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru starea de handicap, in luna septembrie 2042 la varsta standard de pensionare de 63 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Daca gradul dv de handicap nu se diminuiaza aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si pensionarea cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani adica in luna septembrie 2032 daca atunci aveti realizat stagiul de cotizare de 23 ani si 4 luni in conditii de handicap accentuat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1