Subiect "Recalculare pensie" Deschis de Ghinea Constantin la data: 08/26/2013 4:57am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Recalculare pensie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 08/26/2013 4:57am
Gen:M
Data nasterii:22.08.2013
Stagiul de cotizare:41 ani, 11 luni, 25 zile
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. M-am pensionat anticipat partial la data de 22.02.2008. La data de 22.02.2013, pensia anticipata partiala a fost transformata in pensie pt.limita de varsta (o data cu care mi-a fost transmis si buletinul de calcul al pensiei). Am verificat acest buletin si am constatat ca nu i-mi fusese introdus in calcul un an (de care ar fi trebuit sa beneficiez inclusiv pe perioada pensionarii anticipate partiale). Deasemene, introducand datele din Buletinul de calcul primit, in programul de calcul al pensiei de pe site-ul d-stra, rezulta ca nu mi-a fost calculata nici perioada stagiului militar. Intr-adevar, la dosar nu depusesem Livretul militar (pe care-l pierdusem) asa ca am obtinut o adeverinta de la Comisariatul militar cu stagiul militar si am depus-o in martie 2013. Dupa o asteptare de 5 luni, am primit o decizie de respingere a contestatiei ptru ambele situatii sesizate cu urmatoarele motivari :
« perioada stagiului militar a fost valorificata conf. inregistrarii din carnetul de munca prin decizia initala din 03.04.2008 ».
Dstra stiti ca poate fi calculat stagiul militar la data pensionarii aticipata partial ?? pentru ca asta rezulta din raspunsul primit.
« perioada (de un an) pt. care ati beneficiat de venitul de completare a fost valorificata… »
Daca acest lucru este adevarat, de ce in buetinul de calcul aceasta perioada nu apare de nici un fel ??. Spuneti-mi, va rog, ce sa fac. Eu sunt convins ca am dreptate in sesizarile facute. Va multumesc anticipat ptru raspuns.
Re: Recalculare pensie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 08/26/2013 5:02am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Data nasterii este 22.08.1948
Re: Recalculare pensie
Scris de: Ghinea Constantin la data: 08/27/2013 6:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Re: Recalculare pensie
Scris de: la pensie la data: 08/27/2013 7:22am
Si noi credem ca in formularea precizata de dv s-a strecurat o eroare.
Perioada stagiului militar poate fi luata in calcul numai daca aceasta perioada este inscrisa in carnetul de munca dar la pensia pentru limita de varsta nu la pensia anticipata partiala.
Daca formularea este cea pusa de dv intre ghilimele si pensia pentru limita de varsta a fost recalculata numai prin eliminarea diminuarii, faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la Registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
In privinta venitului de completare verificati inca o data deoarece daca perioada in care ati primit acest venit se suprapune peste perioada de somaj atunci nu apare ca perioada suplimentara. Daca perioada in care ati primit venit de completare este dupa 01 aprilie 2001 este foarte probabil sa fi fost luat in calcul.
Daca dupa analiza trageti concluzia ca nu a fost luat in calcul mentionati si acest punct in contestatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1