Subiect "pensionare anticipata femei" Deschis de Maria la data: 08/26/2013 9:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata femei
Scris de: Maria la data: 08/26/2013 9:00am
Gen:F
Data nasterii: 16.07.1958
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Incadrata in munca la 16.02.1980. Mentionez ca in perioada 21.05.1982 pina la 01.05.1983 am lucrat program de 4 ore la cererea mea. Am incetat activitatea in uzina la 30 martie 2009. Incepind cu aceasta data am beneficiat de un somaj intrerupt cu indemnizatie pt incapacitate temporara de munca pina in data de 15 sept 2011 cind s-a finalizat si somajul. In grupa doi de munca cu suta la suta am efectuati 13 ani.

Intrebare:Va rog,cand pot depune dosarul de pensie anticipata?
Multumesc!
Re: pensionare anticipata femei
Scris de: la pensie la data: 08/27/2013 7:25am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 16 septembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 13 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru somaj si concediu de incapacitate de munca.
Pentru un stagiul de 13 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 8 luni adica in 16 martie 2017
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,50 %, la varsta de 56 ani si 2 luni adica in 16 septembrie 2014.
Nu avem date clare privind concediul dv pentru incapacitate de munca pe perioada somajului pentru a fi siguri ca acesta este asimilat stagiului de cotizare. Noi l-am luat in calcul ca stagiu de cotizare asimilat.
Pentru a verifica daca aceasta perioada a fost asimilata cu stagiu de cotizare fie verificati daca in acea perioada ati platit CAS din sumele primite si daca ati platit se asimileaza stagiului de cotizare fie cereti de la Casa de pensii “situatia stagiului de cotizare dupa 01 aprilie 2001” si vedeti daca perioada respective este considerate stagiu de cotizare.
Daca perioada de concediu pentru incapacitate de munca nu este asimilata stagiului de cotizare este incerta atat acordarea reducerii varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, cat si acordarea pensiei anticipate partiale.
Re: pensionare anticipata femei
Scris de: Maria la data: 08/28/2013 9:49am
Buna ziua,

In timpul somajului am avut concediu medical (de boala), acesta este asimilat stagiului de cotizare?

Multumesc mult pentru raspuns!
Re: pensionare anticipata femei
Scris de: la pensie la data: 08/30/2013 1:29am
V-am explicat in raspunsul anterior in ce conditii perioada de incapacitate temporara de munca se considera stagiu de cotizare asimilat.
Daca nu ne dati informatiile necesare nu putem sa va raspundem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1