Subiect "pensie anticipata" Deschis de dorina leahu la data: 08/26/2013 10:31am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: dorina leahu la data: 08/26/2013 10:31am
Gen: f
Data nasterii:1959 03 21
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:buna ziua, sunt angajata din nov 1978, am facut 2,4 ani intrerupere pentru cresterea copiilor, si pana in 2001 am beneficiat de grupa a 2a de munca. cu respect va rog sa imi raspundeti daca pot iesi la pensie anticipata, sau cati ani mai trebuie sa lucrez pana la pensie de drept. mentionez ca ma intereseaza si pensia anticipata.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/27/2013 9:55am
Datele sunt prezentate confuz si ne obliga sa facem presupuneri. Stagiul de cotizare in grupa de munca trebuie prezentat in ani/luni/ zile sau sa prezentati perioada sub forma din data de …– pana in data de …
Noi am luat in calcul ca perioada de crestere a copiilor a fost inainte de aprilie 2001 si aveti un stagiu de cotizare in gr II de 20 ani si 1 luna.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 21 iulie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 4 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 20 ani in gr II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare de 37 ani si 6 luni.
Pentru un stagiul de 20 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiati reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani si 10 luni adica in 21 ianuarie 2016
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 4,50 %, la varsta de 56 ani si 4 luni adica in 21 iulie 2015 daca atunci aveti stagiu total de cotizare sub 39 ani si 4 luni (va lipseste 1 an si 10 luni) sau pensie anticipata, nediminuata daca pana atunci realizati acest stagiu.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1