Subiect "pensie anticipata" Deschis de angela toma la data: 08/26/2013 12:10pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: angela toma la data: 08/26/2013 12:10pm
Gen:Feminin
Data nasterii:10.05.1957
Stagiul de cotizare:33 ani si 9 luni
Alte date:
Intrebare:Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea problema ; Am depus dosarul pt. pensie anticipata, iar in paralel eu lucrez in Italia unde mi-se plateste cotizatia lunara. In continuare, chiar daca in tara voi primi o pensie fie si ea anticipata, este vreo problema daca in Italia, lunar mi se plateste contributia? In Italia la ce varsta ies femeile la pensie si care este stagiul minim de cotizare?

Va multumesc.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/27/2013 10:12am
Ne pare rau dar nu putem sa va dam nicio asigurare ca nu veti avea probleme daca pe perioada pensiei anticipate partiale in Romania veti lucra in Italia.
In tara nu este posibil pentruca legea prevede ca nu se poate cumula pensia anticipata partiala cu salariul si pensia se suspenda automat cand se constata ca pensionarii anticipat se angajaza si platesc CAS.
Constatarea ca platesc CAS daca lucreaza in tara este usoara dar daca se lucreaza in Italia este dificila daca nu imposibila.
Va sfatuim sa itrebati la Casa de pensii daca este posibil, fara a va da identitatea si s-ar putea sa aveti supriza ca raspunsul este ca puteti, dar noi nu putem da acest raspuns.
Nu cunoastem legislatia pensiei din Italia dar din presa stim ca varsta de pensionare la femei este de 60 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1