Subiect "perioade intrerupte insotitor copil handicap" Deschis de Tudorica Aurelia la data: 08/27/2013 2:50am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
perioade intrerupte insotitor copil handicap
Scris de: Tudorica Aurelia la data: 08/27/2013 2:50am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va rog sa-mi comunicati ce trebuie sa fac pentru perioadele in care eu eram insotitor copil handicap si certificatul se reinnoia de la an la an, dar: sunt perioade in care nu se lua in calcul perioada cand era in vacanta (el facand scoala Speciala nr.2 Buc.de la clasele 1-8 si apoi Sc.Speciala de Baieti din Pantelimon -"liceu"-de 4 ani!)deoarece sunt perioade cand pe timpul vacantei nu ne-au trecut in cartea de munca, sau, certificatul era "in continuare" dar erau cu ceva perioade de 1-2 sapt. dupa data expirarii...pt ca asa cadeau datele pt a te prezenta la comisie, pana iti dadeau cartificatul, etc (alte motive)...va rog sa-mi spuneti cum procedez pt aceste perioade scurte de timp?! Copilul e nascut in 1984 iulie...dar handicapul este de la nastere, dar oficial recunoscut (pt ca inainte nu aveam voie sa avem copii cu handicap)...doar faceam logopedie si mergeam la dr. psihiatru)..iar dupa aceea la varsta de scoala l-am dat la scoala speciala(cu un an mai tarziu, pt ca l-am inscris la sc.normala si l-au refuzat dp un trimestru)! Eu fiind mama lui, m-au angajat ca fiind : insotitor persoana cu handicap, asistent personal pers. cu hand., etc)iar salariul era transmis pri posta cu mandat postal! Copilul dupa ff multi ani a fost trecut permanent la gr. I cu toate ca de prima data a avut gr.I si apoi o perioada gr.II (nu mi-au dat explicatie), iar dp 2 ani de la data la care le-am dat tomografia au binevoit sa-l reinscrie in gr. I cu hand. si dp alti ani am ajuns sa-i fac definitiv prin IM; Parchet si Tribunal! Dar eu am ramas descoperita pentru cateva perioade de timp cat eu am fost insotitorul lui! Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac sa am continuitate pt acele perioade! Va multumesc!
Re: perioade intrerupte insotitor copil handicap
Scris de: la pensie la data: 08/28/2013 2:25am
Ne pare rau ca nu va putem ajuta cu indicatii clare.
Situatia dv apartine de legislatia muncii si credem ca va pot ajuta numai cei de la Inspectoratul Teritorial de Munca al Municipiului Bucuresti daca sunteti din Bucuresti sau Inspectoratul Judetean de Munca daca sunteti din alta localitate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1