Subiect "pensia anticipata" Deschis de mariana la data: 08/27/2013 3:23pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensia anticipata
Scris de: mariana la data: 08/27/2013 3:23pm
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:36.6 luni
Alte date:grupa 2.6 ani,8 luni si 22 zile.armata,1 an si 2 luni
Intrebare:buna seara,as dori stiu in ce an ar putea tata l meu sa depuna dosarul pentru pensionare aniticipata!
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/28/2013 6:10am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere are dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 6 ani in gr II de munca beneficiaza de un spor de vechime de 1 an si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizeaza stagiul total de cotizare de 38 ani..
Pentru un stagiul de 6 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 1 an si se poate pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 64 ani
In prezent are dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea pensiei depinde de data cand cere aceasta pensie.
Nu poate beneficia de pensie anticipata, nediminuata deoarece pentru aceasta trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 ani (ii lipsesc 5 ani).
Re: pensia anticipata
Scris de: mariana la data: 08/28/2013 7:39am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC pentru raspuns!ar dori la anul dupa ziua de nastere,cam cat procent ar fi diminuat din pensie!va multumesc aniticipat
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/29/2013 7:05am
Daca cere pensie anticipata in ziua in care implineste varsta de 62 ani sau in zilele urmatoare diminuarea pensiei anticipate partiale este de 18 %.
Re: pensia anticipata
Scris de: mariana la data: 08/29/2013 7:08am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va multumesc frumos pentru ajutor!as mai avea o intrebare,la un salariu de 750 ron,cam care cu ce pensie ar iesi!va multumesc inca o data!
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 08/29/2013 7:57am
Ne pare rau dar nu va putem raspunde la aceasta intrebare Punctajul pensiei nu se calculeaza dupa salariul pe o luna ci acesta depinde de salariile primite pe toata perioada lucrata.
Daca aveti datele necesare puteti utilize programul de calcul pensie de pe site.
Re: pensia anticipata
Scris de: mariana la data: 08/30/2013 4:48am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:MULTUMESC frumos pentru raspunsurile date,si timpul acordat!am consultat din nou cartea de munca a tatalui meu,si acei 6 ani de grupa a doua au fost calculati si reiesiti din toti anii lui de munca,dupa ce a fost ulterior in ordonanta 2 ani!deci asta inseamna ca el are 6 ani,8 luni si 22 de zile calculati din toti ani de grupa in care a muncit de a lungul timpului!atat i au scris pe cartea de munca!va multumesc frumos si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra!
Re: pensia anticipata
Scris de: la pensie la data: 09/01/2013 7:51am
Nu intelegem ce vreti sa va raspundem. In acest mesaj nu ati modificat datele din primul mesaj si deci nu avem motiv sa modificam raspunsul.
Vrem totusi sa va precizam ca nu este sigura luarea in calcul a stagiului in gr II de munca daca nu prezentati o adeverinta de la angajator in care sa fie indicata perioada in care a lucrat in grupa.
Re: pensia anticipata
Scris de: mariana la data: 09/05/2013 11:18am
Gen:M
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:va mulmumesc pentru raspns!da,are adeverinta de la angajator!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1