Subiect "calcul vechime" Deschis de Emil Bleaje la data: 08/28/2013 3:46am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime
Scris de: Emil Bleaje la data: 08/28/2013 3:46am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua,
Revin cu urmatoarea problema. Cum pot sa aflu, chiar si contra cost, stagiul de cotizare pentru pensie pana in prezent (mentionez ca inca nu am dreptul sa ies la pensie, avand 58 de ani, dar doresc sa am toate datele necesare si mai ales corecte). De la ANOFM Bucuresti, cand am depus actele pentru somaj mi s-a spus ca am o vechime de 32 ani, dar din calculul facut cu ajutorul programului dumneavoastra pe baza cartii de munca si a Adeverintei privind datele necesare determinarii stagiului de cotizare si a punctajului mediu, eliberate de Casa de Pensii, mi-a rezultat o vechime de 34 ani si 4 luni. De la Casa de Pensii mi s-a spus ca cele doua institutii nu folosesc aceeasi baza de date, iar vechimea de la ANOFM nu este aceeasi cu cea de la Casa de Pensii. Este adevarat? Pe de alta parte cei de la Casa de Pensii nu fac simulari. Avand in vedere ca am cartea de munca scanata, dar fara sa am acces la datele respective si Adeverinta cu stagiul de cotizare, ce ma sfatuiti sa fac, mai ales ca diferenta de 2 ani si 4 luni ma pune pe ganduri si in acelasi timp ma sperie. Exista firme care pot face acest control (calcul) chiar si contra cost? Va multumesc pentru amabilitate si pentru munca pe care o prestati.
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 08/29/2013 7:43am
Stagiul de cotizare trebuie sa fie calculate la fel si trebuie sa dea acelasi rezultat. Singura deosebire este ca pentru pensile anticipate nu se iau in calcul stagiile asimilate (pentru stagiul militar, studii universitare, pensie de invaliditate etc)
Noi nu avem pe site un program de calcul al stagiului de cotizare (poate numarul de luni introduse in programul de calcul pensie).
Stagiul de cotizare ar trebui sa va fie calculat si la ghiseul Casei de pensii. Eventual motivand ca vreti sa stiti daca este necesar sa-l completati prin contract de asigurare sociala incheiat cu Casa de pensii.
Va putem calcula si noi daca ne scrieti un mesaj cu date clare privind perioadele lucrate, inclusiv cele de somaj, stagiu militar etc
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1