Subiect "echivalare grupa I" Deschis de Ciuta Stefan la data: 08/28/2013 6:13am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
echivalare grupa I
Scris de: Ciuta Stefan la data: 08/28/2013 6:13am
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am lucrat in conditii de grupa I - 5 ani si 8 luni inainte de anul 2001 la Cominatul Siderurgic Galati si as dori sa stiu unde ma pot informa privind echivalarea grupei I de munca cu conditii speciale sau deosebite.
Multumesc
Re: echivalare grupa I
Scris de: la pensie la data: 08/29/2013 8:18am
Echivalarea stagiilor lucrate in gr I de munca inainte de 01 aprilie 2001 o puteti afla fie adresandu-a direct angajatorului (compartimemtului personal sau resurse umane) fie analizand anexele 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010. In ultima varianta procedati astfel :
- Accesati un site pe care se afla anexele la legea pensiilor 263/2010.
- Mergei la anexa 3 pozitia 102 unde este inscrisa societatea la care ati lucrat
- Verificati daca locul dv de munca se afla nominalizat in lista din anexa 2 la pozitiile inscrise in ultima coloana in dreptul societatii la care ati lucrat.
Re: echivalare grupa I
Scris de: Ciuta Stefan la data: 08/30/2013 2:53am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:

Multumiri

cu respect
stagiu de cotizare
Scris de: Ciuta Stefan la data: 09/09/2013 3:42am
Gen:
Data nasterii:01.05.1955
Stagiul de cotizare: ???
Alte date:
Intrebare:
La intrebarea anterioara am luat in calcul la stagiu de cotizare cei 33 de ani efectiv lucrati si 5 ani rezultati din reducerea varstei de pensionare datorita faptului ca am lucrat 22 ani in conditii deosebite. Este corect ?
In acest caz pot sa ma pensionez la 01.08.2015 la varsta de 60 ani cu un stagiu de cotizare de 40 ani ?

Multumesc
Re: echivalare grupa I
Scris de: la pensie la data: 09/10/2013 3:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 01 mai 2020 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru un stagiul de 22 ani in gr II de munca (inainte de aprilie 2001 a fost grupa II) beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul total de cotizare de 38 ani si 6 luni..
Pentru un stagiul de 22 ani in gr II de munca echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani adica in 01 mai 2015 indiferent daca pana atunci mai realizati sau nu stagiu de cotizare
Re: echivalare grupa I
Scris de: Ciuta Stefan la data: 12/25/2013 8:28am
Ciuta Stefan :
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am lucrat in conditii de grupa I - 5 ani si 8 luni inainte de anul 2001 la Cominatul Siderurgic Galati si as dori sa stiu unde ma pot informa privind echivalarea grupei I de munca cu conditii speciale sau deosebite.
Multumesc
Re: echivalare grupa I
Scris de: Ciuta Stefan la data: 12/25/2013 8:34am
Ciuta Stefan :
Gen:M
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:38
Alte date:
Intrebare:Buna ziua
Am lucrat in conditii de grupa I - 5 ani si 8 luni inainte de anul 2001 la Cominatul Siderurgic Galati si as dori sa stiu unde ma pot informa privind echivalarea grupei I de munca cu conditii speciale sau deosebite.
Multumesc


In conditiile promulgarii grupei I din decembrie 2013, la 5 ani si 8 luni beneficiez de reduecere 50% la varsta de pensionare, daca in tabella legea adoptata limita minima este de 6 ani in grupa I sau aceasta se cumuleaza la conditii deosebite conform legi 263/2010 ?
Re: echivalare grupa I
Scris de: la pensie la data: 12/29/2013 10:03am
Nu cunoastem forma finala a legii promulgate in 24 decembrie 2013 si nepublicata inca in Monitorul Oficial care modifica prevederile privind stagiile in grupa I de munca.
Daca stagiul minim este fixat la 6 ani si nu beneficiati nici de echivalarea cu conditii speciale conform anexelor 2 si 3 la legea pensiilor 263/2010 atunci stagiul de 5 ani si 8 luni se echivaleaza cu conditii deosebi si se cumuleaza cu stagiul de cotizare lucrat de dv in gr II si care a fost asimilat tot cu conditii deosebite.
Daca cumulati 27 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1