Subiect "invaliditate" Deschis de gigi la data: 08/28/2013 7:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
invaliditate
Scris de: gigi la data: 08/28/2013 7:22am
Gen:m
Data nasterii:25121958
Stagiul de cotizare:35
Alte date:
Intrebare:daca in 1978 in timpul stagiului militar,am avut un accident la un ochi si am fost trecut in rezerva,nu am beneficiat niciodata de certificat de handicap,nu am decat un certificat medical din care reiese :in timpul si din cauza obligatiunilor militare, cu diagnosticul respectiv,clasat inapt serviciul militar,momentan sunt pensionat cu grad de invaliditate gr2,eu pot beneficia de reducerea varstei de pensionare?am lucrat 23 ani cu aceasta problema fara a vedea cu ochiul,din care 13 ani grupa 2.
Re: invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/29/2013 8:39am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 25 decembrie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani daca prezentati un certificat de handicap accentuat sau mediu din care sa rezulte ca handicapul a fost dobandit inainte de inceperea activitatii.
Daca nu ati fost angajat inainte de serviciul militar mergeti la Comisia de evaluare a persoanelor adulte cu handicap de pe langa Consiliul judetean din judetul dv de domiciliu si prezentati actele pe care le aveti. Acolo intrebati daca pe baza acestor acte va pot elibera un certificate de handicap in care sa fie consemnata data dobandirii handicapului anterioara datei angajarii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1