Subiect "calcul cuantum pensie de invaliditate" Deschis de rodica la data: 08/29/2013 3:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul cuantum pensie de invaliditate
Scris de: rodica la data: 08/29/2013 3:24am
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:32 ANI EFECTIV +3 ANI FACULTATE LA ZI
Alte date:32 ani vechime , 9 ani in conditie de handicap accentuat (1991-2001), 3 ani studii superioare .
Intrebare:REVIN LA DVS CU URMATOAREA INTREBARE:
In conditiile in care la dosar DE PENSIONARE exista :
-un certificat de handicap accentuat
-o DECIZIE DE PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA in baza acestui certificat
- o decizie de anulare a pensiei de limita de virsta in baza certificatului de mai sus
Intrebarea mea este : in conditiile in care am beneficiat de certificat de handicap accentuat din 1991 pana in 2001 , cu drepturile aferente acelor perioade (reducere impozit pe salariu etc) , cum se calculeaza cuantumul pensiei de invaliditate pe acea perioada ?
Re: calcul cuantum pensie de invaliditate
Scris de: RODICA la data: 08/29/2013 9:31am
rodica :
Gen:F
Data nasterii:1958
Stagiul de cotizare:32 ANI EFECTIV +3 ANI FACULTATE LA ZI
Alte date:32 ani vechime , 9 ani in conditie de handicap accentuat (1991-2001), 3 ani studii superioare .
Intrebare:REVIN LA DVS CU URMATOAREA INTREBARE:
In conditiile in care la dosar DE PENSIONARE exista :
-un certificat de handicap accentuat
-o DECIZIE DE PENSIE DE LIMITA DE VIRSTA in baza acestui certificat
- o decizie de anulare a pensiei de limita de virsta in baza certificatului de mai sus
Intrebarea mea este : in conditiile in care am beneficiat de certificat de handicap accentuat din 1991 pana in 2001 , cu drepturile aferente acelor perioade (reducere impozit pe salariu etc) , cum se calculeaza cuantumul pensiei de invaliditate pe acea perioada ?


Am depus dosar de pensie medicala pe data de 3.06.2013 Nici la aceasta data nu am primit decizia de pensionare. Asadar cum stam cu termenul legal de 45 de zile? Daca era o problema in dosar, nu trebuiau sa ma anunte?
Re: calcul cuantum pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 08/30/2013 3:46am
In perioada de 9 ani cat ati beneficiat de handicap acentuat si ati lucrat cu contract de munca, la calculul punctajului pensiei pe acea perioada se ia in calcul salariul obtinut.
Conform legii pensiilor 263/2010 daca certificatul de handicap nu precizeaza data de dobandire a handicapului inainte de inceperea activitatii acesta nu influenteaza modul de calcul al pensiei .
In privinta respectarii termenului de 45 de zile de la depunerea dosarului nu avem ce comenta pentruca noi nu cunoastem un caz in care a fost respectat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1