Subiect "pensie de urmas" Deschis de Maria la data: 08/30/2013 6:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de urmas
Scris de: Maria la data: 08/30/2013 6:15am
Gen:F
Data nasterii:06.06.1972
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Sunt bolnava din 1993, avand mai multe internari la psihiatrie.In toata aceasta perioada am fost intretinuta de mama mea, care in octombrie 2010 a decedat.In 2011 am fost la comisie si am fost incadrata ca persoana cu handicap si primesc o indemnizatie de 230 lei.
Intrebarea mea este : pot depune dosar pentru pensie de urmas dupa mama mea?
Va multumesc.
Re: pensie de urmas
Scris de: la pensie la data: 09/01/2013 10:27am
Conform art 84 din legea pensiilor 263/2010 copii au dreptul la pensie de urmas :
a) pana la varsta de 16 ani.
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varstade 26 de ani
c) pe toata perioada invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la litera a) sau b)
Dupa varsta va mai puteti incadra numai la litera c) dar dupa informatiile date rezulta ca la data aparitiei invaliditatii nu erati incadrata in o forma de invatamant si deci nu puteti beneficia de pensie de urmas dupa mama dv.
Dupa ultima modificare a legii pensiilor privind pensia de invaliditate daca realizati un stagiu de cotizare minim prin incheierea unui contract de asigurare sociala puteti beneficia de pensie de invaliditate. Dar atentie trebuie sa va interesati la Casa de pensii daca pe langa pensia de invaliditate de cativa lei veti putea primi pensia sociala de completare pana la pensia minima garantata de 350 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1