Subiect "ridicare pensie" Deschis de adriana la data: 09/03/2013 1:19am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
ridicare pensie
Scris de: adriana la data: 09/03/2013 1:19am
Gen:feminin
Data nasterii:0801.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:19ani 9 luni 11 zile +4 ani facultate.
Intrebare:Doresc sa stiu cum se procedeaza la depunerea dosarului de pensie , referitor la adresa de primire a pensiei, alta decat in buletin..se intocmeste o cerere pentru a cere ca pensia sa fie trimisa la adresa unde stau , dar nu e cea din buletin, trebuie sa anexez copie dupa contractul de cumparare , sau extras de carte funciara, intrucat domicilul actual e la sat si nu am renuntat la buletinul de oras unde am o alta locuinta..sau aceste demersuri se fac dupa obtinerea deciziei de pensionare?
Va multumesc..
Re: ridicare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/04/2013 3:18am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul sa depuneti dosarul la pensie pentru limita de varsta in data de 08 septembrie 2013.
In privinta domiciliului la care trebuie sa primiti pensia normele de aplicare ale legii pensiilor prevad :
Art 74
- alin (1) :Crerea de pensionare insotita de actele doveditoare se depune la casa de pensii competenta teritorial in functie de domiciliul solicitantului.
- alin (7) Prin domiciliul persoanei solicitante se intelege locul unde persona isi are locuinta statornica sau principala si se dovedeste cu actul de identitate.
Deci in cererea de pensionare trebuie sa consemnati domiciliul la care doriti sa primiti pensia (aceasta trebuie sa fie in judetul in care ati depus dosarul de pensie) iar prin actul de identitate sa dovediti ca acolo aveti locuinta “statornica sau principala”
Daca aveti probleme din punct de vedere al platii pensiei la domeciliu aveti o solutie prin optiunea ca plata sa fie facuta pe card, si periodic mereti sa ridicati cuponul de pensie de la posta.
Re: ridicare pensie
Scris de: adriana la data: 09/04/2013 8:25am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Nu am inteles ...eu locuiesc momentan in alta parte decat adresa din buletin, la o alta proprietate, tot a mea, am actul de proprietate , dar buletinul este pe vechea adresa) de oras) unde merg mai rar..si doresc sa-mi ridic pensia de la posta din localitate unde stau acum... nu este obligatoriu sa-mi schimb adresa din buletin , pentru faptul ca stau si la tara...cum sa procedez?
va multumesc.
Re: ridicare pensie
Scris de: la pensie la data: 09/05/2013 4:53am
Dumneavoastra vreti sa spuneti cat mai putin despre cele doua localitati (pe noi nun e interesa decat daca fac parte din acelasi judet) si vreti ca noi sa va dam un raspuns cat mai clar si cat mai complet.
Noi v-am precizat ce prevede legislatia iar in rest depinde de ce prevad instructiunile interne ale Casei de pensii, pe care nu le cunoastem si cum sunt interpretate de catre functionar aceste reglementari pe care deasemeni nu le cunoastem deoarece noi nu facem parte din sistemul public de pensii.
Va sfatuim sa mergeti la Casa de pensii de care apartine domiciliul dv si sa cereti lamuririle care va sunt necesare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1