Subiect "virsta de pensionare" Deschis de ionut la data: 09/04/2013 11:41am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
virsta de pensionare
Scris de: ionut la data: 09/04/2013 11:41am
Gen:m
Data nasteri10 09 1968
Stagiul de cotizare:20ani 2 luni
Alte date:
Intrebare:Cand pot iesi la pensie,am lucrat 10 ani in grupa I inainte de 2001 si 10 ani si 2 luni in conditi speciale dupa 2001.Mentionez ca nu am alti ani lucrati.
va multumesc.
Re: virsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 09/05/2013 2:56am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 10 septembrie 2033 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupa I a fost pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in grupa I au fost echivalate cu grupele “conditii speciale” sau “conditii deosebite”. Informatia privind echivalarea stagiului dv de gr I o obtineti de la unitate la care ati lucrat acest stagiu.
Pentru stagiul de cotizare de 20 ani in gr I si conditii speciale beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 30 ani si 2 luni.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu de 20 ani in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 55 ani adica in 10 septembrie 2023 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati 35 ani.
Daca stagiul in gr I a fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu de 10 ani in conditii speciale si 10 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 7 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 10 septembrie 2026 daca pana atunci va completati stagiul de cotizare si realizati 35 ani
Daca in continuare lucrati in grupe de munca reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca poate creste la maxim 13 ani.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1