Subiect "pensie" Deschis de Ispas Razvan la data: 09/10/2013 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: Ispas Razvan la data: 09/10/2013 4:30am
Gen:b
Data nasterii:14.09.1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Revin cu detalii la mesajul anterior privitor la calculul pensiei si anume ca pe perioada lucrata in cadrul M.A.I. am beneficiat de grupa speciala de munca.
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 09/11/2013 7:31am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 14 ianuarie 2028, la varsta standard de pensionare de 59 ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare de 28 ani si 8 luni si stagiul minim de cotizare in specialitate de 19 ani si 4 luni daca atunci aveti acelasi statut de cadru al ministerului de interne.
Pentru un stagiul de 20 ani lucrat in conditii speciale de munca beneficiati de un spor de vechime de 10 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul mi,itar si realizati un stagiu total de cotizare de 36 ani si 6 luni.
Pentru stagiul de 20 ani in conditii speciale beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 10 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 49 ani si 4 luni adica in 14 ianuarie 2018 daca atunci aveti acelasi statut de cadru al ministerului de interne. .
Pensia anticipata nu este avantajoasa pentru dv pentruca o puteti obtine la varsta de 54 ani si 4 luni deoarece anticiparea nu se cumuleaza cu reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca.
Cuantumul pensiei dv depinde de salariile realizate pe toata perioada lucrata si deci nu poate fi apreciata fara a le cunoaste si cu 5 inainte de pensionare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1