Subiect "pensionare anticipat[" Deschis de adriana la data: 09/10/2013 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipat[
Scris de: adriana la data: 09/10/2013 6:01am
Gen: F
Data nasterii: 4.08.1956
Stagiul de cotizare: 23 ani 4 luni
Alte date:
Intrebare: Sunt pensionată medical cu grad de handicap II de 13 ani. Merg la comisie anual. Aş dori să ştiu dacă există posibilitatea de a mă pensiona anticipat, înainte de februarie 2017, ţinând cont că nu am un stagiu complet de cotizare. Vă mulţumesc!
Re: pensionare anticipat[
Scris de: la pensie la data: 09/11/2013 8:36am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare, in data de 04 februarie 2017, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Credem ca faceti confuzie intre gradul de invaliditate si gradul de handicap. Incadrarea in gradul invaliditate o face Comisia de expertiza a capacitatii de munca de pe langa Casa de pensii iar incadrarea in un grad de handicap si eliberarea unul cerificat de persoana cu handicap grav, accentuat sau mediu o face o comisie de pe langa Consiliul Judetean.
Noi am luat in calcul ca sunteti incadrata in gradul II de invaliditate si in acest caz nu puteti beneficia de pensie anticipata partiala deoarece nu aveti stagiul complet de cotizare fara a lua in calcul stagiul asimilat pe perioada cat ati beneficiat de pensie de invaliditate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1