Subiect "sporuri" Deschis de moise la data: 09/10/2013 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
sporuri
Scris de: moise la data: 09/10/2013 6:32am
Gen:M
Data nasterii:29/04/1953
Stagiul de cotizare:36 ani 6 luni 26 zile
Alte date:
Intrebare:In calculator pensie al d-voastra, la coloana sporuri %, de la casa de pensii cu privire la datele de activitate in munca, am coloane trecute cu spor vechime, slte sporuri, si o coloana cu PROC. P.S. care nu stiu ce inseamna, mai precis daca are legatura cu sporurile.In coloan sporuri din calculatorul d-voastra, pe care din aceste sporuri le trec ?

Va multumesc !
Re: sporuri
Scris de: la pensie la data: 09/11/2013 3:00am
In Programul de calcul de pe site-ul nostru introduceti toate sporurile primite de dv in % sau suma fixa cu exceptia coloanei PROC. P.S.. Aceasta coloana indica ce procent a fost retinut pentru contributia la pensie suplimentar inainte de aprilie 2001. Aceste contributii au fost obligatorii pe diverse perioade cu 2%, 3% si 5% si optional cu 4 %.
Pentru contributiile obligatorii la pensia suplimentara programul de calcul de pe site-ul nostru calculeaza automat punctajul suplimentar si il include in puctajul total. Daca ati contribuit facultativ si cu 4 % atunci reveniti si ne precizati.
De asemeni pentru sporul de vechime trebuie avut in vedere cele precizate de noi pe site la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Daca aveti dificultati in determinarea sporului de vechime inainte de aprilie 1992 reveniti.
Din dialogul cu dv anterior am inteles ca aveti lucrate stagii de cotizare in grupele de munca. Punctajele lunare pe perioada lucrata in grupele de munca se majoreaza, Noi va putem calcula punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca daca dupa introducerea corecta a datelor reveniti si ne precizati perioada lucrata in grupe.
Deoarece ati deschis mai multe programe pe acelasi nume este bine sa le individualizati numerotandu-le pentru a fi mai usor accesate.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1