Subiect "categorie pensie" Deschis de Ana la data: 09/11/2013 5:36pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
categorie pensie
Scris de: Ana la data: 09/11/2013 5:36pm
Gen:F
Data nasterii: IULIE 1955
Stagiul de cotizare:36 ani-fara anii de facultate
Alte date:3 ani facultate la zi- subingineri-
Intrebare:am primit decizia medicala cu grad 3 si revizuire in septembrie 2014. E posibil? Ca atare, deoarece starea de sanatate nu-mi permite sa mai lucrez 4 ore la care am dreptul conform gradului 3, imi pun intrebarea cum pot renunta la aceasta decizie medicala si daca nu e mai bine sa solicit pensie anticipata. Multumesc si astept raspuns cat se poate de urgent
Re: categorie pensie
Scris de: la pensie la data: 09/12/2013 2:15pm
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in luna septembrie 2015, la varsta standard de pensionare de 60 ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform art 79 alin (1) litera c) din legea pensiilor 263/2010 aveti dreptul la pensie de invaliditate de orice grad fara sa mai fiti supusa revizuirii medicale.
Sfatul nostru este sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii de care apartineti.
Avem rugamintea daca veti primi un raspuns negativ la contestatie sa ne comunicati cum este justificat.
Daca cereti pensie anticipata partiala la calculul acesteia nu se ia in calcul perioada studiilor universitare si in plus se diminuiaza cu cca 18 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1