Subiect "calcul pensie" Deschis de ana la data: 10/03/2013 3:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: ana la data: 10/03/2013 3:51am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:Alte date:
Intrebare:AS vrea sa stiu pt calculul pensiei anticipate partiale in programul de calcul-
-unde se trece sporul de fidelitate?
-sporul de vechime trebuie introdus sau se calc. automat de program?
-cum procedez daca am primii 16 ani in grupa II si restul in grupa III unde specific acesti ani pt a se adauga 0,25*16 la pct de pensie?
-ce se trece in perioada de somaj?
-Programul calc pensia supl.?

Cu multumiri anticipate
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 10/04/2013 3:39am
-Sporul de fidelitate se introduce in coloana sporuri in % sau suma fixa cumulat cu alte sporuri primite.
- Sporul de vechime nu este calculat de program se determina asa cum explicam noi pe site si se introduce in coloana sporuri in % cumulat cu alte sporuri primite. Am observat ca l-ati determinat aproape corect (septembrie 1988?) si l-ati introdus in program.
- In perioada de somaj se introduce indemnizatia de somaj primita cu selectarea codului “L”.
-Punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca nu este calculat automat de program. Daca dupa efectuarea ultimilor corectii reveniti si ne comunicati perioada exacta lucrata in grupa de munca an/luna/zi va vom calcula noi acest punctaj pe care apoi il introduceti in program.
- Programul calculeaza automat punctajul pentru contributia la pensia suplimentara.
Dupa introducerea ultimilor date rezultatul va trebui corectat astfel:
- Punctajul mediu anual al pensiei se calculeaza impartind punctajul total realizat cu stagiul dv complet de cotizare care este 31 ani conform legii pensiilor 263/2010.
- Punctajul mediu anual se majoreaza cu indicele de corectie din anul 2014 care se va anunta la inceputul anului.
Rezultatul obtinut reprezinta pensia nediminuata care va trebuii diminuata cu 45 % daca cereti pensie anticipata partiala in 23 ianuarie 2014, cand aveti dreptul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1