Subiect "la pensie" Deschis de ANDREI la data: 10/04/2013 7:24am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la pensie
Scris de: ANDREI la data: 10/04/2013 7:24am
Intrebare:Voi iesi la pensie pe 14/12/2013 si as dori sa stiu cand pot inainta dosarul?
Re: la pensie
Scris de: Carp Mircea la data: 10/05/2013 5:28am
Legea 263/2010

ART. 103

(2) Cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa teritoriala de pensii competenta, in a carei raza domiciliaza persoana. Pentru persoanele din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale, cererea de pensionare, impreuna cu actele prin care se dovedeste indeplinirea conditiilor prevazute de prezenta lege, se depune, incepand cu data indeplinirii acestor conditii, la casa de pensii sectoriala competenta, in functie de ultimul loc de munca.

Daca pe 14/12/2013 indepliniti conditia de vsrsta,atunci aceasta este prima zi in care puteti depune doosarul

Raspunsul este valabil pentru pensia de limita de varsta.
Re: la pensie
Scris de: la pensie la data: 10/07/2013 2:10am
Nu ati dat datele minime cerute de noi pentru a putea sa analizam situatia dv,
Asa cum a precizat domnul Carp in principiu legea pensiilor nu prevede posibilitatea depunerii dosarului de pensie anterior datei cand aveti acest drept iar pensia se acorda de la data depunerii dosarului de pensie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1