Subiect "spor de vechime" Deschis de george la data: 10/04/2013 9:23am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
spor de vechime
Scris de: george la data: 10/04/2013 9:23am
Gen:
Data nasterii:1957
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Apreciez solicitudinea cu care raspundeti diverselor intrebari puse, de aceea va rog si eu a-mi da raspuns la chestiunea pe care o prezint in continuare.
Am inteles ca punctajul lunar pentru perioadele asimilate stagiilor de cotizare este de 25%.
Pentru a adauga la acesta si procentul dat de vechime, in calculul acesteia se iau in considerare - pe langa perioada efectiv lucrata si trecuta in cartea de munca - si perioadele asimilate (perioada stagiului militar, a cursurilor universitare-zi) ? Dar perioadele lucrate in timpul vacantelor - netrecute in cart ea de munca, dar dovedite cu adeverinte - se adauga si ele?
Multumesc!
Re: spor de vechime
Scris de: la pensie la data: 10/05/2013 6:50am
Daca stagiile asimilate pentru stagiu militar si studii universitare sunt realizate inainte de 01 aprilie 2001 pe acea perioada se ia in calcul salariul minim pe economie, din acea perioada, conform art 164 alin (2) din legea pensiilor 263/2010.
Daca stagiile asimilate pentru stagiu militar si studii universitare sunt realizate dupa 01 aprilie 2001 pe acea perioada se ia in calcul 25 % din salariul mediu pe economie din acea perioada conform art 97 alin (1) litera b) din legea pensiilor 263/2010.
La calculul sporului de vechime se are in vedere si stagiul asimilat pentru stagiu militar dar nu se ia in calcul stagiul asimilat pentru studii universitare. Perioada lucrata in vacante pe perioada studiilor universitare se iau in calculul stagiilor pentru sporul de vechime numai daca pe acea perioada renuntati la stagiu asimilat.
Conform art 49 alin (3) nu puteti beneficia de stagiu asimilat concomitent cu stagii de cotizare in conditiile legii. In acest caz va recomandam sa intrebati la Casa de pensii daca pe perioada vacantelor studiilor universitare puteti renunta la stagiul asimilat si sa beneficiati de stagiile realizate, daca aceasta alegere este avantajoasa.
Ne bucuram sa constatam ca apreciati efotul pe care il facem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1