Subiect "contestatie" Deschis de Pandelescu Sever la data: 10/04/2013 3:09pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
contestatie
Scris de: Pandelescu Sever la data: 10/04/2013 3:09pm
Gen:M
Data nasterii:9 dec 1948
Stagiul de cotizare:25 ani 1 luni 13 zile
Alte date:
In perioada 01.08.1991-01.02.1996 am lucrat ca merceolog si mi s-a acordat grupa a doua de munca de catre SC CONCIFOR SA BUZAU. In decizia de pensionare mi se refuza luarea in calcul a grupei pe perioada respectiva citez: " prin natura functiei nu se incadreaza in prevederile HG1223/1990" Respectuos va intreb: de ce? I acelasi timp constat ca HG 1223/1990 a fost abrogata in 2001 si atunci in calculul pensiei a fost folosita o hotarire de guvern abrogata? Recunosc, nu mai inteleg. Multumesc
Re: contestatie
Scris de: la pensie la data: 10/05/2013 7:57am
Daca dv considerati ca nu vi s-a acordat un drept aveti dreptul conform legii pensiilor sa depuneti o contestatie catre Comisia Centrala de Contestatii.
Din pacate si noi consideram ca aveti sanse minime de a avea castig de cauza din urmatoarele motive :
- HG 1223/1990 afost actul legislativ prin care s-a reglementat incadrarea in gr II de munca locurilor de munca din societatile de constructii montaj si este corecta invocarea acestei hotarari de guvern pentru stagiile realizate in perioada inainte de aprilie 2001 cand aceasta a fost in vigoare. Aceste stagii dupa aprilie 2001 au fost echivalate prin HG 261/2001 cu conditii deoasebite care l-a radul ei a fost abrogata de legea pensiilor 263/2010 dar recunoaste stagiile de cotizare incadrate in aceste acte normative.
- Incadrarea locurilor de munca in gr II de munca inainte de aprilie 2001 in restul societatilor comerciale s-a facut conform Ordinului 50/1990 abrogat si el prin legea 19/2000 in 01 aprilie 2001. Prin acest decret se precizeaza ca se incadreaza in grupa II de munca cei care lucreaza in conditiile acestei grupe minim 70 % din timpul normal de munca.
- La aceasta prevedere se refera formularea refuzului Casei de pensii sa ia in calcul acest stagiu avand dubii ca in meseria dv de merceolog ati lucrat in conditiile gr II de munca un procent de minim 70 %.
- In plus in HG 1223/1990 se prevede ca organele de conducere ale societatilor impreuna cu sindicatele vor stabili locurile de munca incadrate in gr II de munca pe care o inainteaza Casei de Pensii si noi avem dubii ca in aceasta documentatie au fost incluse locurile de munca de merceologi.
In concluzie verificati cele explicate de noi mai sus si daca aveti dreptul la grupa II de munca depuneti contestatie.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1