Subiect "pensionare anticipata" Deschis de ivascu ion la data: 10/06/2013 5:18am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare anticipata
Scris de: ivascu ion la data: 10/06/2013 5:18am
Gen:M
Data nasterii:AUGUST 1961
Stagiul de cotizare: 27 de ani in sept 2013
Alte date: 14 ani lucrati in conditiile grupei a 2 de munca
Intrebare: 1) - ma pot pensiona anticipat la 60 de ani avand in vedere ca atunci voi avea un stagiu de cotizare complet de 35 de ani ?
2)- cei 14 ani lucrati in grupa a 2-a de munca ma ajuta in vreun fel la pensioanrea anticipata sau numai la pensionarea la limita de varsta si la cuantumul pensiei?
3)- la calcularea cuantumului pensiei anticipate se tine cont si de armata,facultate, anii de gr 2, sau acestea actioneaza doar la pensionare la limita de varsta?
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/07/2013 3:17am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in august 2026 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 14 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si probabil aveti deja realizat stagiul complet de cotizare de 35 ani
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 62 ani adica in august 2023.
La varsta de 60 ani aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 % daca atunci stagiul dv de cotizare este de 35 ani incluzand sporul de vechime de 3 ani si 6 luni pentru stagiul in grupa de munca dar fara stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar.
Pentru stagiul in gr II de munca se mai acorda o majorare cu 25 % a punctelor anuale pe acea perioada. Aceasta majorare se ia in calculul tuturor pensiilor inclusiv a celor anticipate partiale.
Stagiile asimilate pentru studii universitare si stagiul militar nu se iau in calculul punctajului pensiilor anticipate partiale.
Re: pensionare anticipata
Scris de: ivascu ion la data: 10/07/2013 3:37am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Un raspuns complet, detaliat, sper ca si avizat pentru care va multumesc foarte mult.
Asta inseamna ca acel spor de 3 ani si 6 luni pentru cei 14 ani lucrati in conditii deosebite de munca vin sa ma ajute sa intregesc stagiul de cotizare chiar si in cazul pensionarii anticipate.
Re: pensionare anticipata
Scris de: la pensie la data: 10/07/2013 4:44am
Daca nu aveti incredere in raspunsul nostru va puteti adresa direct la ghiseul Casei de pensii sau studiati legislatia pensiilor.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1