Subiect "calculul pensiei la limita de varsta" Deschis de petru la data: 10/07/2013 4:59am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/07/2013 4:59am
Gen:M
Data nasterii:30.08.1965
Stagiul de cotizare:20ani02luni subteran si 2ani 09 luni grupa 2
Alte date:
Intrebare:Vă rog să mă scuzati pt.că revin din nou cu întrebarea dar am gresit anii de vechime.Acum sunt pensionat la limita de varstă am cerut un desfăsurător de la pensii,iar în perioada 2007-2009-nu îmi apar decat plățile compensatorii de 918 lei lunar însă din 2008 am intratîn pensie de invaliditate grd.2 iar sumele de la plăți au fost diminuate la 352 lei,la calculul pensiei nu se i-au in calcul ambele sume si pensia de invaliditate si suma de la platile compensatorii?
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/08/2013 4:17am
Gen:m
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:cum se introduc datele pt.calculul pensiei daca am fost subteran la ce se imparte punctajul total? va multumesc
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/08/2013 5:49am
Gen:m
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:20ani02lunisubteran 2ani 09luni grupa doi 3ani pensie boal grad 2
Alte date:
Intrebare:am introdus datele pt.calcul pensie imi da un total punctaj de aprox. 57 cum pot afla pensia daca am lucrat subtera ca progran=mul imparte la 35 ani vechime
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/08/2013 5:56am
Nu putem sa precizam cum este corect calculul in perioada indicata de dv deoarece nu cunoastem prevederea legala conform careia ati primit salariile compensatorii si nici ce prevede aceasta. Aceasta prevedere poate fi o ordonanta de urgenta a guvernului sau un contract colectiv de munca. Puteti cere informatii in acest sens de la angajator.
Pe de alta parte legislatia pensiilor nu admite cumularea pensiei de invaliditate de gr II cu venituri obtinute din activitate profesionala.

Daca doriti sa verificati calculul pensiei procedati astfel :
- Introduceti salariile si sporurile in mod obisnuit. Puteti verifica aceste date cu cele din desfasuratorul primit de la casa de pensii.
- In pagina de intrare introduceti in caseta “Punctaj suplimentar grupa de munca” punctajul precizat in decizia de pensionare. Daca doriti sa verificati aceast punctaj suplimentar dup ace terminate introducerea datelor reveniti sin e precizati perioadele lucrate in subteran (zi/luna/an) si in gr II de munca
- Punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara nu este necesar sa fie introdusa in program pentruca acest program calculeza automat acest punctaj.
- Punctajul mediu al pensiei se calculeaza dupa terminarea introducerii datelor prin impartirea punctajului realizat la stagiul complet de cotizare de 30 ani (programul face impartirea la 35 ani)
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/08/2013 8:38am
Gen:m
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:20ani02lunisubteransi2ani10lunigrupa2
Alte date:
Intrebare:ma scuzati revin cu precizarea ca am beneficiat de plati compensatorii conforn oug nr.8/2003
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/08/2013 8:55am
Gen:m
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:revin cu perioadele lucrate subteran si grupa2-01.07.1983-24.10.1983 subteran apoi armata 13.03.1985-13.07.1989 subteran apoi 01.11.1989-07.09.1992 grupa2,08.09.1992-30.01.2007 subteran 31.01.2007-31.01.2009 plati compensatorii conform OUG NR.8/2003
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/09/2013 8:13am
In OUG 8/2003 nu sunt prevazute plati lunare compensatorii ci venit lunar de completare care asigura venitul lunar pe o anumita perioada de timp (in cazul dv pentru un stagiu de cotizare intre 20 si 25 ani perioada este de 15 luni, inclusiv perioada de somaj) la nivelul salariului mediu pe ultimile 3 luni lucrate.
Nu putem sa va calculam inca punctajul suplimentar pentru stagiile in grupele de munca deoarece acesta depinde de punctajele anuale realizate de dv pe acele perioade iar dv nu ati introdus date in program.
Reveniti dupa ce terminati introducerea datelor.
Avem insa urmatoarele observatii :
- Comunicati-ne data iesirii la pensie pentru limita de varsta, in pagina de intrare este completata gresit aceasta data.
- Verificati perioadele lucrate in subteran deoarece perioadele transmise nu insumeaza 20 ani si 2 luni
- In pagina de intrare ati completat gresit cu da caseta “25 ani in conditii speciale”, selectati “nu”.
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: petru la data: 10/09/2013 2:35pm
Gen:m
Data nasterii:1965
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:am introdus datele pe modul de calcul si unde intervin sumele de 918 lei platicompensatorii conf OUGH.NR8/2003 s-a socotit ca o vechime in munca de 2ani subteran aici intervine si problema cu pensia de invaliditate daca se ia in calcul la pensie alaturi de sumele compensatorii pt. ca v-am mai scris in momentul in care am intrat pe pensie sumele s-au diminuat la o valoare de 352 lei iar pensia de boala grd.2 a fost in valoare de3886lei pana am avut exact 20 de ani vechime cu platile/ va multumesc foarte mult si imi cer scuze pt. ca am avut atitea intrebari. cu multa stima si multumirile de rigare.
Re: calculul pensiei la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 10/10/2013 2:32am
Ne pare rau dar situatia dv nu este prezentata clar si nu se regaseste nici in prevederile din legisltia pensiilor. Probabil functionarii de la casa de pensii au avut alte instructiuni interne pe care noi nu le cunoastem.
Opinia noastra este ca nu s-a introdus in calculul pensia de invaliditate deoarece asa cum am precizat anterior pensia de invaliditate de gr II nu poate fi cumulata cu alte venituri si in plus daca se lua in calcul perioada respectiva nu mai putea fi considerata in conditii speciale
In al doilea mesaj ati spus ca ati primit un desfasurator de calcul al pensiei. In acest desfasurator sunt date sumele luate in calcul si pe acestea le introduceti in program.
Din motive obiective nu putem verifica datele introduse decat dupa cateva zile si atunci vom face si alte observatii.
Daca mai aveti alte intrebari deschideti o alta caseta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1