Subiect "Acte necesare" Deschis de Dan Breahna la data: 10/14/2013 12:05pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acte necesare
Scris de: Dan Breahna la data: 10/14/2013 12:05pm
Gen:B
Data nasterii:16.09.1948
Stagiul de cotizare:18 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare:
Sint cetatean roman cu domiciliul in Suedia si doresc sa ies la pensie in Romania. Sint inginer constructor promotia 1971 cu studii la zi. Nu am reusit sa inteleg ce acte imi sint necesare, citind diferite pagini de pe Internet ale Casei de pensii. Eu sint in posesia urmatoarelor acte in original:
- cartea de munca
- diploma de studii
- adeverinta privind durata studiilor si faptul ca au fost facute la zi
- livretul militar
In toata perioada de activitate in Romania am lucrat in executie pe santier in regim de 10 ore/zi in perioada martie-octombrie, fapt ce ar trebui sa-mi dea un spor la pensie, insa nu vad de unde as putea obtine o adeverinta in acest sens.
O ruda din Romania urmeaza sa ma ajute cu dosarul de pensie si banuiesc ca ii va trebui o imputernicire speciala.
Foarte recunoscator sa primesc informatiile necesare intr-o formulare usor de inteles si nu una birocratica.
Va multumesc anticipat,
Dan
Re: Acte necesare
Scris de: la pensie la data: 10/16/2013 2:20am
Pentru inceput trebuie sa precizam ca in prezent aveti dreptul, in Romania, la pensie pentru limita de varsta.
Birocratic lista actelor pentru dosarul de pensie o gasiti in art 76/alin (1) litera a) din Normele de aplicare a legii pensiilor 263/2010 aprobate prin HG 257/2011 si aceasta lista o gasiti pe paginile diferitelor Case de pensii.
Putem insa comenta aceasta lista astfel :
- Mai intai trebuie precizat ca daca doriti sa mandatati pe cineva din tara sa va depuna dosarul de pensie si sa va reprezinte trebue sa il imputerniciti Prin o procura speciala eliberata de ambasada sau un consulat al Romaniei in Suedia.
- Cererea de depunere a dosarului este una tip pusa la dispozitie de functionarul de le ghiseul Casei de pensii si poate fi completata de titular sau de persoana mandatata cu procura speciala.
- Actul de stare civila poate fi cartea de identitate sau pasaportul care trebuie sa contina codul numeric personal (CNP)
- In privinta carnetului de munca trebuie sa facem unele precizari. Pentru intocmirea unei arhive electronice Casa de pensii a declansat cu multi ani in urma o actiune de scanare a carnetelor de munca. Desi au fost date multe termene de incheiere a acestei actiuni de obicei cei plecati in strainatate nu au prezentat pentru scanare carnetele de munca.Daca nici dv nu ati efectuat aceasta operatie transmiteti persoanei care va reprezinta sa mearga la Casa de pensii cu carnetul de munca inainte de depunerea dosarului de pensionare. Pentru scanare este nevoie de mandatare cu procura speciala.
- Diploma de studii, adeverinta de studii si livretul militar fara comentarii.
- Pentru a beneficia de sporurile pe care le-ati primit trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator (exceptie face sporul de vechime inainte de aprilie 1992 care se acorda si se determina automat)
. Sporurile care intra in calculul pensiei sunt numai cele cu caracter permanent si sunt specificate in legile 57/1974 si 49/1992 si anexa 15 la HG 257/2011. Dintre aceste sporuri enumeram:
Spor de santier
Spor pentru conditii de munca (deosebite, grele etc..)
Spor pentru lucru sistematic peste program
Spor pentru exercitarea unei functii suplimentare
Spor pentru conducerea unei formatii sau de conducere
Spor de izolare
Daca societatea la care ati lucrat nu mai exista este foarte dificil, daca nu imposibil, sa mai obtineti asemenea adeverinta
- Daca locul dv de munca a fost incadrat in grupa II de munca (in gr II conform HG 1223/90) trebuie sa prezentati o adeverinta eliberata de angajator sau de cel care a preluat in administrare arhiva de personal a societatii desfintate. Aceasta adeverinta este mai usor de obtinut deoarece arhivele de personal au avut alt regim decat cel al arhivelor financiare
Ne oprim aici cu indicatiile si asteptam intrebari punctuale daca mai aveti nevoie.
Re: Acte necesare
Scris de: Dan Breahna la data: 10/17/2013 12:55pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare: Va multumesc pentru raspunsul clar si concis. Si eu cred ca nu este posibil sa obtin adeverinta pentru regimul de 10 ore lucrat pe santier. Intreprinderea unde am lucrat pina in 1989 intii s-a transformat iar apoi a dat faliment. Asa cum am scris anterior o ruda din tara va face in numele meu toate demersurile. In ce priveste PROCURA SPECIALA am citit pe site-ul Casei de pensii urmatoarele " Pentru cetatenii straini cu domiciliul in strainatate, procura speciala poate fi eliberata pe teritoriul statului de domiciliu, dupa cum urmeaza:
in cazul statelor semnatare ale Conventiei de la Haga, procura este valabila numai daca este insotita de apostila eliberata de catre autoritatea competenta, potrivit legislatiei nationale a statului de la care emana documentul Pentru cetatenii romani cu domiciliul in strainatate, procura speciala poate fi eliberata pe teritoriul statului de domiciliu, in conditiile prevazute mai sus". Sa inteleg prin aceasta ca o procura speciala atestata de un notar public suedez, avind si acea apostila privind Conventia de la Haga va fi acceptata de Casa de pensii? Este o istorie intreaga sa obtii aceasta procura de la consulatul roman din Suedia. Mai intii eu nu locuiesc in Stockholm, apoi programul cu publicul este redus la 30 minute, si nu in ultimul rind trebuie sa te programezi din vreme. O procura atestata de un notar suedez ar fi o inlesnire.
Re: Acte necesare
Scris de: la pensie la data: 10/18/2013 3:20am
Ne pare rau dar nu va putem ajuta in aceasta privinta deoarece nu cunoastem procedurile Casei de pensii in aceasta privinta.
Va sugeram ca ruda dv din tara, care urmeaza sa va ajute, sa mearga la ghiseul Casei de pensii teritoriale de care apartine domiciliul ei (unde urmeaza sa depuna dosarul dv de pensie) si sa ceara lamuriri.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1