Subiect "reducerea varstei de pensionare" Deschis de Cristescu Gheorghe la data: 10/30/2013 7:36am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
reducerea varstei de pensionare
Scris de: Cristescu Gheorghe la data: 10/30/2013 7:36am
Gen:M
Data nasterii:23021952
Stagiul de cotizare:35 ani, 11luni, 7zile
Alte date:gr II, 10 ani, 11luni, 21zile
Intrebare:cand ies la pensie si cand treb sa depun dosarul
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: blueM la data: 10/30/2013 8:06am
Cristescu Gheorghe :
Gen:M
Data nasterii:23021952
Stagiul de cotizare:35 ani, 11luni, 7zile
Alte date:gr II, 10 ani, 11luni, 21zile
Intrebare:cand ies la pensie si cand treb sa depun dosarul

****************************************
- Pensie limita varsta = 23.08.2015 (reducerea de varsta cu 1 an si 6 luni urmare celor 10 ani de grupa daca sunt lucrati cu timp 100%) (daca aveti 35 ani de vechime fara armata)Dosarul il depuneti in ziua de 23.08.2015.
- Pensie anticipata partiala = oricand (daca aveti 35 ani de vechime fara armata)
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: Nelu la data: 10/31/2013 2:41am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Cum nu se i-a in calcul stagiul militar la pensia pt limita de varsta?Acum 2 luni cand am intrebat mi s-a raspuns cu armata cu tot fac 35 si 11 luni si imi da reducerea de varsta,de ce dezinformatii se schimba cumva prevederile de la o zi la alta?Cum acum mai nou trebuie sa ai 35 vechime la pensie pt limita de varsta si apoi se pune armata ca sa iti dea reducere?In ce tara traim.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: Nelu la data: 10/31/2013 2:57am
Gen:M
Data nasterii:18 iunie 1954
Stagiul de cotizare:27 de ani si 7 luni plus 1an si 6 luni somaj
Alte date:22 ani si 9 luni grupa2 (100%) inainte de anul 2001 si stagiul militar de 1 an si 4luni.
Intrebare:Era intrebarea pt pensie la limita de varsta,am pus aceasta intrebare la data de 11.08.2013 si mi s-a raspuns de catre Domnii "de la pensie":ca se cumuleaza sporul de grupa impreuna cu stagiile asimilate pt stagiul militar si somaj.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: Nelu la data: 10/31/2013 3:08am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Impreuna cu stagiul de cotizare plus somajul plus sporul de grupa plus armata 35 ani si 11 luni.Si Domnii "de la pensie" mi-au raspuns ca se cumuleaza toate la pensia pt limita de varsta si mi se da reducerea de 5 ani si ies pt limita de varsta la varsta de 60ani.Acum Domnule"BlueM" veniti si spuneti ca pt limita de varsta trebuie sa avem 35 cotizati fara armata,se schimba fugitiv
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: blueM la data: 10/31/2013 3:10am
Nelu :
Gen:M
Data nasterii:18 iunie 1954
Stagiul de cotizare:27 de ani si 7 luni plus 1an si 6 luni somaj
Alte date:22 ani si 9 luni grupa2 (100%) inainte de anul 2001 si stagiul militar de 1 an si 4luni.
Intrebare:Era intrebarea pt pensie la limita de varsta,am pus aceasta intrebare la data de 11.08.2013 si mi s-a raspuns de catre Domnii "de la pensie":ca se cumuleaza sporul de grupa impreuna cu stagiile asimilate pt stagiul militar si somaj.

***************************************
Raspunsul pe care l-ati primit a fost corect si in conformitate cu Legea 263/2010 - Legea pensiilor
Din cate am inteles dvs aveti urmatorul stagiu:
27 ani, 7 luni = vechime
1 an, 6 luni = somaj
5 ani, 6 luni = spor de la cei 22 ani de grupa II
1 an, 4 luni = sragiul militar
TOTAL: 35 ani si 11 luni - stagiu complet de cotizare cerut de lege.

- Puteti solicita pensie limita de varsta la data de 18.06.2014(Reducerea varstei stadard de pensie cu 5 ani urmare celor 22 de ani de grupa II)
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: Nelu la data: 10/31/2013 3:38am
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Acum m-am linistit,va multumesc pt clarificare ma speriasem,ca momentan nu mai pot lucra am fost operat la cap va dati seama ca nu e usor,si dupa atata munca in conditii deosebite sa fi primit o veste proasta era foarte neplacut,va multumesc din suflet atat dvs cat si celor "de la pensie".
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2013 3:46am
Pentru Cristescu Gheorghe
Raspunsul domnului blueM este partial gresit.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 23 februarie 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 38 ani si 5 luni.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 63 ani adica in 23 februarie 2015.
Dosarul de pensie se depune in data in care se deschide dreptul la pensie adica in 23 februarie 2015.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2013 3:50am
Pentru Nelu.
Nu trebuie sa va pierdeti cumpatul fiindca prevederile legale de acum doi ani nu s-au schimbat.
Primul raspunsdat de domnul blueM domnului Cristescu Gheorghe, contine unele inexactitati.
Raspunsul nostru pentru dv este urmatorul.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 18 iunie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 22 ani lucrati in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile asimilate pentru stagiul militar si somaj si realizati un stagiu total de cotizare de 35 ani si 11 luni.
Stagiul asimilat pentru stagiul militar se ia in calculul vechimii la pensia pentru limita de varsta si nu se ia in calculul vechimii la pensia anticipata si anticipata partiala.
Pentru stagiul de 22 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite, beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta de la varsta de 60 ani adica in 18 iunie 2014.
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 10/31/2013 4:01am
Pentru blueM
Avem rugamintea la dv sa fiti mai atent la raspunsurile date pentru a nu prelungi dialogul pentruca aceasta, dupa cum ati vazut, duce la blocarea forumului deoarece programul de blocare a fost conceput pe intrebari si raspuns.
Erorile, din neatentie, sunt inevitabile si astfel de erori comitem si noi. Din aceasta cauza repetam uneori raspunsurile dand si varsta si data pentru ca sa fie mai usor de sezizat erorile.
cand iese la pensie anticipata
Scris de: IACOB PETRE la data: 07/29/2014 1:17am
blueM :
iacb petre :
Gen:M
Data nasterii:25111956
Stagiul de cotizare:34 ani, 7luni, 0zile
Alte date:gr II, 21 ani, 8luni, 0zile
Intrebare:cand ies la pensie si cand treb sa depun dosarul

****************************************
Re: reducerea varstei de pensionare
Scris de: la pensie la data: 07/30/2014 8:51pm
Pentru Iacob Petre
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 25 noiembrie 2021 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II beneficiati de un spor de vechime de 5 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati stagiul de cotizare total de 39 ani si 10 luni.
Pentru stagiul de 21 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 25 mai 2017.
Va puteti pensiona cu pensie anticipata partiala, diminuata cu 4,5 % la varsta de 60 ani adica in data de 25 noiembrie 2016
Dosarul de pensie se poate depune incepand cu data deschiderii dreptului la pensie adica 25 mai 2017 pentru pensie pentru limita de varsta si 25 noiembrie 2016 pentru pensie anticipata partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1