Subiect "Art.170" Deschis de Ghinea Constantin la data: 11/06/2013 1:14pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Art.170
Scris de: Ghinea Constantin la data: 11/06/2013 1:14pm
Gen:M
Data nasterii:22.08.1948
Stagiul de cotizare:43 ani +11 luni
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Despre faptul ca Fondul de pensii este insuficient, s-a vorbit, se vorbeste si se va mai vorbii. NICIODATA nu va fi suficient. In acelasi timp sunt bani pentru achizitii de avioane, de inoire a parcului de automobile a parlamentarilor, de salarii de mii de euro pentru conducatorii societatilor de stat, de pensii de serviciu ptru parlamentari, guvernanti, diplomati, magistrati, ofiteri superiori (apropo ! in cazul acestor categorii de pensii nu se mai aplica principiul contributivitatii ???). Am facut aceasta introducere ptru ca sunt convins (nu numai eu) ca bani pentru pensii nu sunt ptru ca nu se doreste acest fapt. O sa ma refer in continuare la Art.170 din legea 263/2010, cea referitoare la Indicele de corctie. Am inteles si ratiunea pt.care se aplica. Chiar si faptul ca vor trebui sa recalculeze pensiile din perioada 01.01.2011-23.01.2013 (in paranteza fie spus suma totala este absolut nesemnificativa). Totusi, vreau sa va intreb de ce se considera ca NUMAI pensiile acordate dupa 01.11.2011 se indexeaza cu un acest Indice de corectie (ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat si val.pct. de pensie in vigoare la data pensionarii). Pensiile calculate inainte de aceasta data prevedeau in algoritmul de calcul acest Indice de corectie ???. Daca da, va rog sa-mi spuneti daca a existat un alt mod de calcul inainte de 01.01.2011(care includea si acest indice) sau daca nu, nu vi se pare o discriminare intre cei pensionati inainte de aceasta data si cei pensionati dupa 01.11.2011 ??? Aveti vre-o explicatie ? ptru ca mie mi se pare suspect faptul ca nu se vorbeste niciunde de acest lucru. Nu conteaza decit pensiile acordate dupa aceasta data si de ce ???
Re: Art.170
Scris de: la pensie la data: 11/07/2013 6:03am
Nu mai facem comentarii privind introducerea dv deoarece pe deoparte ne-am propus ca pe site sa nu facem comentarii politice si pe de alta parte ni se par comentariile dv destul de cuprnzatoare. Vom incerca sa facem un mic comentariu privind art 170 din legea pensiilor 263/2010.
La promulgarea acestei legi inainte de a se aplica acest articol am facut un comentariu in care spuneam ca nu intelegeam ratiunea lui mai ales pentru faptul ca era discriminatorie asa cum remarcati si dv. In aceasta privinta credem ca v-ati grabit sa afirmati ca ati inteles ratiunea pentru care se aplica
Atat in forma initiala cat si cea modificata prin OUG 1/2013 nu justifica in niciun fel aplicarea lui numai pentru pensionarii iesiti la pensie dupa 01 ianuarie 2011 si asteptam sa vedem decizia CCJ in cazul in care acest articol ar fi contestat in justitie de cei care au iesit la pensie inainte de ianuarie 2011.
In legea anterioara a pensiilor 19/2000 nu este o prevedere asemanatoare desi exista un articol ambiguu (art 81) care suna asa :
“Punctajul mediu anual aferent pensiilor din sistemul public de pensii se majoreaza prin masuri adoptate prin hotarari de guvern”.
Noi nu cunoastem un caz in care s-a aplicat acest articol insa am considerat ca aceasta era o portita prin care puteau fi favorizati cei care se pensionau in o perioada scurta de timp si care cunoasteau continutul unei astfel de hotarari inainte de a fi publicata.
Avand in vedere ca aplicarea acestui articol a fost amanata repetat pana la 01 ianuarie 2013 credem ca aplicarea lui a fost un cartof fierbinte pus in mana actualului guvern care se pare ca nu a stiut ce sa faca cu el.
Nu cunoastem exact cum vor fi recalculate pensiilor conform deciziei CCJ dar opinia noastra este ca nu sunt de neglijat.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1