Subiect "Care pensie este mai avantajoasă?" Deschis de Maria Diaconu la data: 11/06/2013 2:41pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Care pensie este mai avantajoasă?
Scris de: Maria Diaconu la data: 11/06/2013 2:41pm
Bună ziua! Sunt născută în 1956, luna septembrie, împlinesc 38 ani și 6 luni la 1 iunie 2014 de vechime neîntreruptă în muncă, vă rog mult să-mi spuneți care pensie este mai avantajoasă financiar? Cea anticipată sau cea medicală pe caz de boală gr.II?

În cazul în care trebuie să mai stau în concedii medicale ( sunt obligatorii), ele sunt luate în calcul la vechime sau nu? Menționez că de-a lungul timpului am avut destule medicale, cel puțin în ultimii 14 ani cam 10-11 luni în total. Pensia anticipată este la aceeași valoare(=) cu pensia pentru limită de vârstă? La împlinirea vârstei standard de pensionare de 60 ani și 6 luni în cazul meu(1 martie 2017), la pensia anticipată sau cea medicală se mai adaugă ceva sau nu? Sau se scade ceva?

Vă mulțumesc!
Re: Care pensie este mai avantajoasă?
Scris de: blueM la data: 11/07/2013 2:17am
Maria Diaconu :
Bună ziua! Sunt născută în 1956, luna septembrie, împlinesc 38 ani și 6 luni la 1 iunie 2014 de vechime neîntreruptă în muncă, vă rog mult să-mi spuneți care pensie este mai avantajoasă financiar? Cea anticipată sau cea medicală pe caz de boală gr.II?

În cazul în care trebuie să mai stau în concedii medicale ( sunt obligatorii), ele sunt luate în calcul la vechime sau nu? Menționez că de-a lungul timpului am avut destule medicale, cel puțin în ultimii 14 ani cam 10-11 luni în total. Pensia anticipată este la aceeași valoare(=) cu pensia pentru limită de vârstă? La împlinirea vârstei standard de pensionare de 60 ani și 6 luni în cazul meu(1 martie 2017), la pensia anticipată sau cea medicală se mai adaugă ceva sau nu? Sau se scade ceva?

Vă mulțumesc!

***********************

In cazul dvs, faptul ca aveti vechime ceruta de lege, Pensia Anticipata (care o puteti solicita in iunie 2014 = Pensie Limita varsta = Pensie de invalid gr II
Insa,daca intrati in pensie de boala, la data cand aveti dreptul la limita de varsta (ziua nasterii Martie 2017) pensia se recalculeaza adaogand punctajul din perioada pensiei de boala. (adica pensionarea de boala e mai avantajoasa la indeplinirea conditiilor de pensie limita varsta)
- Perioadele cat ati beneficiat de concediul medical sunt considerate stagiu asimilat de cotizare pentru pensie.
Re: Care pensie este mai avantajoasă?
Scris de: la pensie la data: 11/07/2013 3:37am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala.
Opinia noastra este ca obtinerea pensiei in iunie 2014 este incerta deoarece conform art 49 alin (1) litera e) concediile pentru incapacitate temporara de munca dupa ianuarie 2005 sunt considerate stagii asimilate numai daca sunt cauzate de deaccidente de munca sau boli profesionale. Deci daca aveti concedii medicale dupa ianuarie 2005 din cauza unor boli obisnuite acestea nu se iau in calculul stagiului de cotizare pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
In aceste conditii la care se adauga motivul prezentat de domnul blueM si opinia noastra este ca este mai avantajoasa pensia de invaliditate decat pensia anticipata , daca aveti conditiile necesare.
In cazul in care optati pentru pensie de invaliditate la implinirea varstei standard de pensionare in 1 martie 2017 pensia dv se transforma din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza luandu-se in calculul pensiei si perioada pensiei de invaliditate).
Re: Care pensie este mai avantajoasă?
Scris de: blueM la data: 11/07/2013 5:36am
la pensie :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in martie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala.
Opinia noastra este ca obtinerea pensiei in iunie 2014 este incerta deoarece conform art 49 alin (1) litera e) concediile pentru incapacitate temporara de munca dupa ianuarie 2005 sunt considerate stagii asimilate numai daca sunt cauzate de deaccidente de munca sau boli profesionale. Deci daca aveti concedii medicale dupa ianuarie 2005 din cauza unor boli obisnuite acestea nu se iau in calculul stagiului de cotizare pentru pensie anticipata sau anticipata partiala.
In aceste conditii la care se adauga motivul prezentat de domnul blueM si opinia noastra este ca este mai avantajoasa pensia de invaliditate decat pensia anticipata , daca aveti conditiile necesare.
In cazul in care optati pentru pensie de invaliditate la implinirea varstei standard de pensionare in 1 martie 2017 pensia dv se transforma din oficiu (fara cerere) in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza luandu-se in calculul pensiei si perioada pensiei de invaliditate).

****************************
Care este diferenta intre Vechime in munca si Stagiu de cotizare:
Vechime in munca
Art. 16 alin. (4)/C muncii
"Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă constituie vechime în muncă".

Intrucat este in concediu medical, contractul fiind suspendat – nu presteaza munca – si nu este vechime in munca.
Stagiul de cotizare
— perioada de timp pentru care s-a datorat CAS la sistemul public de pensii
In prezent la concediul medical se plateste CAS deci este Stagiu de cotizare.Pana la 01.01.2006 ERA perioada asimilata stagiului de cotizare.
Re: Care pensie este mai avantajoasă?
Scris de: la pensie la data: 11/07/2013 3:06pm
Pentru domnul blueM
Raspunsul dat doamnei Diaconu are la baza urmatoarele prevederi legale
- art 49 alin (1) litera e) din legea pensiilor 263/2010. este considerat stagiu asimilat concediu pentru incapacitate temporara de munca, incepand cu 01 ianuarie 2005 cauzat (dupa interpretarea noastra numai) de accident de munca si boli profesionale
- art 2 litera c) din legea pensiilor 263/2010 Principiul contributivitatii
- art 33 din legea pensiilor 263/2010 modificat prin OU 117/2010 Baza de calcul a contributiei de asigurare sociala se stabileste prin codul fiscal
- art 294^4 alin (1) litera r) din legea 571/2003 Codul Fiscal pe anul 2013. Se retine contributie de asigurare sociala pentru concediu pentru incapacitate temporara de munca cauzat (dupa interpretarea noastra numai) de accident de munca si boli profesionale
In cazul in care cunoasteti o prevedere legala care le abroga pe acestea sau le modifica comunicati-o.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1