Subiect "punctaj pensie" Deschis de nebiyovitch elver la data: 11/07/2013 5:28am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
punctaj pensie
Scris de: nebiyovitch elver la data: 11/07/2013 5:28am
Gen:barbat
Data nasterii:26.01.1953
Stagiul de cotizare:42 ani incluzind si armata (1.4 ani)
Alte date:
Intrebare:
1.La calculul pensiei anticipate partial se aplica coeficientul de corectie conform art.170 legea263/2010? se ia in calculul pensiei si apoi pensia este diminuata sau nu se ia in calcul pina la virsta standard care pentru mine est de 65 ani
2. coeficientrul conform legii art 170 este conform raport 43% media SALARIULUI MEU pe ultimile 12 luni raportat la val punctului de pensie din momentul iesirii la pensie sau media salariului mediu brut pe economie.Asta nu inteleg din lege.
3. se imulteste cu coeficientul de corectie toate mediile anuale pina la iesire sau valoarea punctului rezultat la final.
4.am trei contracte de munca cotizez de la toate mi se ia in calcul daca se face media INDIVIDULA ADICA 2300+1200+570 si la suma asta se determina 43% care se imparte la 790 punctul de la 1.01.2014 ca atunci vreau sa ies la pensie.
5.perioada de pensie suplimentara este luata in calcul direct sau trebuie adeverinta.De la serviciul unde am lucrat nu mi s-a dar adeverinta spunindumi-se ca se ia in calcul automat.
6. o perioada de timp nu mai stiu exact anii se lua salariul net.La calculul punctului ce se ia in calcul la medie salaruil de pe cartea de munca si media salariului brut lunar pe economie sau a salariului net lunar pe economie/

Va multumesc
ps. doresc foarte mult un raspuns pe mailul meu personal ca aici pe forum il gasesc mai greu.nu prea sint stapin pe calculator.(neby06@yahoo.com
Re: punctaj pensie
Scris de: la pensie la data: 11/08/2013 1:13pm
1 Coeficientul de corectie conform art 170 din legea pensiilor 263/2010 modificat prin OUG 1/2013 se aplica tuturor pensiilor si se acorda o singura data la iesirea initiala la pensie
2 Coeficientul se calculeaza pentru cei care ies la pensie dupa februarie 2013, prin raportul intre 43.3% din castigul salarial mediu brut pe economie realizat in anul anterior al iesirii la pensie (comunicat de Institutul national de statistica), si valoarea punctului de pensie de la data inscrierii la pensie, actualizata cu rata medie anuala a inflatiei pe anul 2011.
3 Coeficientul de corectie se aplica punctajului mediu anual rezultat la final
4 Neluandu-se in calcul salariul mediu personal intrebarea 4 nu are sens.
5 Punctajul suplimentar pentru contributia la pensie suplimentara obligatorie de 2%, 3% si 5% inainte de aprilie 2001 se calculeaza automat fara a fi necesara adeverinta.
6 Nu trebuie sa va preocupe problema utilizarii salariului brut sau net deoarece a fost o perioada scurta intre 01 iulie 1977 si 01 ianuarie 1991 in care in toate evidentele nu au fost avute in vedere impozitele si acestea au fost numite salarii nete (adica fara impozit)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1